Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 20.962 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 271 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yılı yüzde 9 civarı büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz.
  • Erdoğan: Ekonomimizin en önemli sorunlarından birinin enflasyon olduğunu biliyoruz. Bu meselesinin de üstesinden geliyoruz. Enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesini hedefliyoruz.
  • Erdoğan: (Çeltik fiyatları) Ton başına baldo çeşidi için 5.500 lira, Osmancık çeşidi için 4.500 lira, Luna çeşidi için 4.000 lira alım fiyatı uygulanacaktır.
  • Moody's katılım bankacılığının büyümesinde destekleyici hükümet politikalarının ve düzenlemelerinin etkili olduğu, Türkiye’de katılım bankacılığının toplam bankacılık varlıkları içerisindeki payının gelecek 5 yılda en az iki katına yükselmesinin beklendiğini bildirdi.
  • Çin’de ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre, yıllık 25,6 milyar dolar artış kaydederken, ithalat %33,1 yükseldi.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde Hazine Nakit Dengesi açıklanacakken, Almanya’da ZEW Endeksi, Euro Bölgesi’nde ise öncü GSYH verisi açıklanacak.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1879 seviyelerinde başlayan EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi. Piyasalar ilk olarak euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen Fabrika Siparişleri verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Temmuz ayında fabrika siparişleri beklentilerin üzerinde yüzde 3.4 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin yüzde 1.0 oranında azalabileceği yönündeydi. Haftanın ikinci işlem gününe başlarken ise piyasalar Almanya’dan gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat ve Euro bölgesinden gelecek olan GSYİH verisini takip edecek. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak ve veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Bununla birlikte Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası kurulu toplantısı merakla bekleniyor. Toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını açıklayacak ve beklentiler faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat varlık alım programı hakkında olası açıklamalar yakından izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19090 – 1.19464 – 1.19906 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18572 – 1.18065 – 1.17681 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.31 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler sonrasında parite haftanın ikinci işlem gününe 8.28 seviyelerinde başlangıç yaptı. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayına dair fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. Raporda; gıda fiyatlarının enflasyona katkısı vurgulandı ve çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonun da yavaşlama olduğu belirtildi. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Hazine Nakit Dengesi verisini takip edecek. Veri 17:30’da açıklanacak. Diğer yandan piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.38753 – 8.45109 – 8.55080 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.23249 – 8.15638 – 8.05286 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta piyasalar ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisini takip etmiş ve gelen verinin beklentilerin oldukça altında gelmesi ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 1 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren altın fiyatları yeni haftaya 1823 seviyelerinde başlangıç yaptı. Yeni haftanın ilk işlem gününde altın fiyatlarında bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bilindiği gibi FED’in varlık alım programında azaltım takvimi için istihdam sektörünü yakından takip ediyor. Son olarak Jackson Hole sempozyumunda konnuşma gerçekleştiren Jerome Powell; istihdam sektöründe gözle görülebilir bir gelişme olması ile varlık alım azaltımının bu yıl başlayabileceğini işaret etmişti. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1832.61 – 1845.84 – 1855.31 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1805.58 – 1795.12 – 1780.35 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.