GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki güne göre 5.299 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 37 kişi arttığı açıklandı.
  • Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun: Yeni finansal ürün ve hizmetleri devreye alıyoruz.
  • Pentagon, Trump döneminde Microsoft'un kazandığı 10 milyar dolarlık Müşterek Savunma Altyapısı Girişimi ihalesini iptal etti.
  • Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu'nda dolar varlıklarının payının sıfıra indirildiğini bildirdi.
  • Beyaz Saray Sözcüsü Psaki: OPEC+ görüşmelerini yakından izliyoruz. Suudi Arabistan ve BAE petrol konusunda yoğun görüşmeler yaptık.
  • Çin, Japonya'nın Tayvan'a ilişkin açıklamalarını tehlikeli olarak değerlendirerek "Hiçbir ülkenin Tayvan'a müdahalesine izin vermeyeceğiz" mesajını verdi.
  • İngiltere Başbakanı Johnson, Covid-19 kısıtlamalarını 19 Temmuz'dan itibaren kaldırmayı hedeflediklerini açıkladı. Ancak İngiltere Sağlık Bakanı Javid, kısıtlamaların kaldırılmasının ardından yaz boyunca günlük Covid-19 vaka sayısının 100.000’e ulaşabileceği konusunda uyardı.
  • Binance, kullanıcılarına bir e-posta yoluyla ödeme ağlarından biri olan Sepa üzerinden ödeme yapmayı geçici olarak durdurduğunu bildirdi.
  • İngiltere merkezli hedgefon şirketi Marshall Wace, kripto sektörüne yatırım yapmayı planlıyor.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1861 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde haftanın ilk günleri yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve EURUSD paritesi 1.1895 seviyelerini test etmişti. Ardından bu seviyelerden dolar endeksinin de toparlanma hareketleri ile birlikte aşağı yönlü hareketler yaşayan parite dün akşam saatlerinde 1.1806 seviyelerini test etti. Haftanın üçüncü işlem gününe 1.1823 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 17:00’da İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı ilk olarak izlenecek. Ardından TSİ 21:00’da FED’in 15-16 Haziran’da gerçekleştirdiği Para Politikası Toplantısı’nın tutanakları yayımlanacak. Bilindiği gibi Fed bu toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemiş ve faizin beklentilerden erken değişebileceği ve önümüzdeki toplantılarda varlık alım programının tartışabileceği beklentileri oluşturmuştu. Bu sebeple tutanaklarda bu konuların ayrıntıları incelenecek. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası yaklaşık olarak son 20 yılın en kapsamlı strateji değerlendirmesine hazırlanıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18436 – 1.18686 – 1.18945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18068 – 1.17861 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftada dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesi hafta içerisinde dün 8.63 seviyelerini test etmişti. Bu seviyelerde uzun süre tutunamayan USDTRY paritesi buralardan itibaren yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni güne 8.68 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar hafta içerisinde yurtiçinden gelen enflasyon verisini takip etmişti. Veriler ile birlikte TÜFE ve ÜFE arasındaki makas farkının açıldığı görülmüştü. Diğer yandan TCMB Haziran ayına ilişkin reel efektif döviz kurunu yayımladı. Rapora göre; Haziran ayında reel efektif döviz kuru 59.77 oldu. Bu rakam ise tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yeni günde piyasalar 17:30’da yurtiçinden gelecek olan Hazine Nakit Dengesi ekonomik verisini takip edecek. Ardından ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı ile FOMC toplantı tutanaklarını izleyecek. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.71038 – 8.75060 – 8.79591 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.65089 – 8.61281 – 8.57128 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1787 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve 1815 seviyeleri test edilmişti. Buralardan itibaren bir miktar gevşeyen altın fiyatları yeni güne 1796 seviyelerinde başlangıç yaptı. Küresel bazda azalan risk iştahı yatırımcıları altına yönlendirirken, ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki gerilemeler de altını destekleyen bir başka unsur olarak karşımıza çıktı. Öyle ki ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi bu gerilemeler ile birlikte Şubat ayından bu yanan en düşük seviyelerini test etti. Yeni günde piyasalar ilk olarak 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini izleyecek. 21:00’da ise FOMC toplantı tutanakları küresel bazda volatiliteyi artırabilecek. 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Para Politikası Toplantısı sonrasındaki şahin FED ile altın fiyatları sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve Haziran ayını son yılların en kötü aylık performanslarından birini yaşayarak geçrmişti. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1810.13 – 1825.57 – 1845.28 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1790.16 – 1773.52 – 1751.03 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.