GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.386 artarak 5.287.980’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 482 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 96 kişi artarak 48.164’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.160.774.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sakarya gaz sahasındaki Amasra kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni doğalgaz keşfi yaptık. Böylece Karadeniz’de tespit edildiği açıklanan doğalgaz rezervi miktarı 540 milyar metreküpe yükseldi.
  • Erdoğan: Amasra-1 kuyusunun çevresindeki sondajlama çalışmalarımız sürüyor.
  • Erdoğan: Bu yıl 2 bin megavatı güneş ve 2 bin megavatı rüzgar olmak üzere toplam 4 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırımını harekete geçirmiş olacağız.
  • Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını bildirdi.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Başkanı Biden'ın 4 trilyon dolarlık harcama planının, artan enflasyona katkıda bulunsa ve daha yüksek faiz oranlarına yol açsa bile ABD için iyi olacağını söyledi.
  • Yellen: Enflasyon %3'e kadar çıkabilir ancak etkenler geçici. Son aylarda bir miktar enflasyon görüyoruz. G7'nin vergi anlaşması konusunda gelecek haftalarda G20 ile görüşeceğim.
  • G7 ülkelerinin maliye bakanları, uluslararası bir kurumlar vergisi tabanının %15 olmasıyla ilgili anlaşmaya vardı. Anlaşmanın G20 tarafından da kabul edilmesi için çalışılacak.
  • Savunma Sanayii Başkanı Demir: Leopard 2A4 tanklarının zırh paketinin seri üretimine geçildi.
  • The Times gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Avrupa Birliği, Kuzey İrlanda protokolünün uygulanmaması nedeniyle İngiltere'ye gümrük vergisi uygulamayı değerlendiriyor.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dolar endeksinde ki toparlanmalar ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı bir miktar değer kaybı ile kapatmıştı. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 1.2103 seviyelerini test etti. Piyasalar ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre Amerika’da Mayıs ayında tarım dışı istihdam verisi 559 bin olarak gerçekleşti. Veri beklentilerin altında gerçekleşti. Bununla birlikte ABD’de işsizlik oranı yine Mayıs ayında yüzde 5.8 oranına geriledi. Veriler ardından ABD Başkanı Joe Biden açıklamalarda bulundu. Biden; istihdam verisinin ekonomide sağlanan ilerlemeyi gösterdiğini, ABD ekonomisinin 100 yılın en kötü krizinden çıktığını ve dünyada hiçbir ülkede istihdamın ABD’de ki kadar hızlı artmadığını belirtti. Yine de beklentilerin altında gelen tarım dışı istihdam verisi ile birlikte dolar endeksinde zayıflama gerçekleşti. Bu zayıflama ile birlikte veri ile birlikte EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar Almanya’dan gelecek Fabrika Siparişleri ve Euro bölgesinden gelecek olan Sentix Yatırımcı Güveni Verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla 09:00 ve 11:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.22147 – 1.22673 – 1.23092 seviyeleri direnç noktaları; 1.21342 – 1.21023 – 1.20569 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler, dolar endeksindeki toparlanma ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtiçinde faiz oranlarının düşürülmesi gerektiği yönündeki açıklamaları ile birlikte USDTRY yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite tarihi zirvelerini görmüş ve 8.78 seviyelerini test etmişti. Diğer yandan Cuma günü ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi izlendi. Mayıs ayında ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında 559 bin olarak gerçekleşti. Veri ile birlikte dolar endeksinde değer kayıpları yaşanırken; USDTRY’de aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz haftayı 8.65 seviyelerinde kapatan USDTRY yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Diğer yandan Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s Cuma gecesi Türkiye değerlendirmesi yaptı. Moody’s değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yaptı. Böylelikle Moody’s Türkiye’nin kredi notunu ‘B2’; görünümünü ise ‘negatif’ olarak bıraktı. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.70282 – 8.75236 – 8.78153 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 8.61242 – 8.57012 – 8.50729 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftaya 1903 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Özellikle son gelen ekonomik veriler sonrasında FED’in varlık alım programının azaltılmasını beklentilerin bir miktar öncesinde gerçekleştirebilme ihtimalleri arttı ve bu ihtimaller ile birlikte dolar endeksinde toparlanmalar gerçekleşti. Bu toparlanma hareketlerinden negatif etkilenen altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve ons altın geçtiğimiz hafta 1853 seviyelerini test etti. Ardından Cuma günü ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlendi. Veri beklentilerin altında 559 bin olarak gerçekleşti. Beklentileri karşılamaya tarım dışı istihdam verisi ile birlikte dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler olurken; ons altında da toparlanma hareketleri gerçekleşti. Yeni haftaya 1891 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1895.39 – 1905.43 – 1915.98 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1875.08 – 1865.02 – 1852.61 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.