GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 22.388 artarak 4.977.982’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.401 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 304 kişi artarak 42.187’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.626.799.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "İlk çeyrekte %5,50 - 6,00 ikinci çeyrekte baz etkisiyle çift haneli, yıl genelinde de %5'in üstünde büyüme göreceğimizi düşünüyorum" dedi.
  • JP Morgan: TCMB'den ilk faiz indirimi için Eylül beklentimiz sürüyor, daha geç bir indirim politika kredibilitesini ve dezenflasyon sürecini destekler. TCMB politika yönlendirmesi erken faiz indirimi riskini azalttı.
  • IMF Başkanı Georgieva, Covid – 19 salgınıyla mücadele kapsamında sağlanan politika desteğinin çok dikkatli bir şekilde geri çekilmesi gerektiğini belirterek, dünyanın yükselen faiz oranlarına hazırlanması gerektiğini ifade etti.
  • Fed: Varlık fiyatları, risk iştahının azalması durumunda önemli düşüşlere açık olabilir.
  • CNN’de yer alan habere göre ABD'nin, İran'ın 1 milyar dolarlık fonunu serbest bırakmayı düşündüğü iddia edildi.
  • ABD Başkanı Biden: Kurumlar vergisini %25-28 arasında görmek isterim.
  • Çin, 146 çelik ürününde ihracatta vergi iade desteğini kaldırdı.
  • Beyaz Saray, Biden'ın coronavirüs aşılarında patent hakkının askıya alınmasını destekleme kararı aldığını bildirdi.
  • Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Biden'ın aşı patentinden feragat etme teklifini olumsuz karşıladı ve karşı olduğunu açıkladı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2028 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde, hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın ilk günlerinde aşağı yönlü gevşemeler ile 1.20 seviyesinin altına sarkmalar yaşayan parite, dün toparlanma hareketleri sergiledi. Piyasalar Almanya kanadından gelen Fabrika Siparişleri verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Mart ayında aylık bazda Fabrika Siparişleri beklentilerin üzerinde yüzde 3.0 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise yüzde 1.7 seviyeleri idi. Diğer yandan Euro bölgesinden gelen Perakende Satışlar verisi izlendi. Veriye göre Euro bölgesinde Perakende Satışlar aylık bazda Mart ayında yüzde 2.7 olarak artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise yüzde 1.5 artış olabileceği yönündeydi. Yeni günde ise piyasaların gözü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinde olacak. TSİ 15:30’da açıklanacak olan veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Aynı saatte gelecek olan İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri takip edilecek diğer ekonomik veriler olarak karşımıza çıkıyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20756 – 1.21153 – 1.21487 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20000 – 1.19549 – 1.18880 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında merkez bankası faiz oranı kararını açıkladı. Karar beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde gerçekleşti. Böylelikle politika faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutuldu. Karar metni incelendiğinde Nisan Enflasyon Raporu’nda yer alan tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğinin ifade edildiği görüldü. Bu metin ile birlikte piyasalarda faiz indirimlerinin beklendiği kadar erken olmayabileceği yönünde beklentiler oluşturdu. Karar ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.27 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, haftanın son işlem gününde de bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.36521 – 8.45204 – 8.55108 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.19213 – 8.00156 – 7.78514 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Nisan ayında gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile ayı değer kazanımları ile kapatan altın fiyatlarındaki değer kazanımları Mayıs ayında da devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya ve Mayıs ayına 1767 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve bu hareketlenmeler dün dolar endeksindeki değer azalışları ile hız kazandı. Bu hareketler ile kritik 1800 seviyeleri geçildi. Haftanın son işlem gününe 1814 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında, gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri takip edilecek. TSİ 15:30’da açıklanacak olan veriler ile birlikte altın fiyatlarında volatilite oldukça artacaktır. Tarım Dışı İstihdam verileri ile birlikte gelecek olan İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri izlenecek. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1825.76 – 1850.44 – 1870.72 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1801.12 – 1785.07 – 1760.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.