GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 49.584 artarak 3.579.185’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.003 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 211 kişi artarak 32.667’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.159.475.
  • Fitch, TCMB Başkanı'nın değiştirilmesi, artan piyasa oynaklığı ve lirada değer kaybı sonrasında Türk bankaları için refinansman riskinin arttığını bildirdi. Türk bankacılık sektörünün döviz likiditesinin piyasalara erişimin kısa süre için kapanmasını ve döviz mevduatlarından ılımlı bir çıkışı karşılamak için yeterli seviyede olduğunu vurguladı.
  • ABD Başkanı Joe Biden, ülkedeki yetişkinlerin tamamının Covid-19 aşı programına dahil edilmesi için son tarihi 1 Mayıs'tan 19 Nisan'a çektiklerini açıkladı.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomide hızlı bir toparlanma beklediklerini, ABD'deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir şekilde tüm küresel görünüme yayılacağını söyledi.
  • Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi.
  • IMF, ekonomik toparlanmanın eş zamanlı olmamasının ve gelişmiş ile yükselen piyasa ekonomileri arasında ayrışmasının beklendiğini belirterek, salgın sırasında alınan önlemlerin uzayan değerlemeler ve artan finansal güvenlik açıkları gibi istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini açıkladı.
  • Kuzey Kıbrıs'ta coronavirüs önlemleri kapsamında 'elektronik bileklikle evde karantina' uygulamasına geçiliyor. Elektronik bileklikle ülkeye gelecek ve karantinada kalacak kişilerden bileklik başına 750 lira ücret alınacağını belirtildi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte ABD kanadında hazine tahvil faizlerinin bir miktar gevşemesi ile birlikte dolar endeksinin de aşağı yönlü hareketlenmeler sergilemesi, EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Haftaya 1.1756 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1.18 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Diğer yandan piyasalar Euro bölgesinden gelen İşsizlik Oranı verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde Şubat ayında işsizlik oranı beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek yüzde 8.3 olarak gerçekleşti. Yeni günde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 11:00’da açıklanacak. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek. ABD kanadında TSİ 21:00’da FED’in gerçekleştirdiği Mart ayı toplantısının tutanakları yayımlanacak. Bilindiği gibi bu toplantı da FED faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemiş ve güvercin tonunu korumuştu. Tutanaklarda ise toplantının ayrıntıları ve yetkililerin önümüzdeki dönem için planlarının ipuçları aranacak. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19000 – 1.19411 – 1.20001 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18267 – 1.17572 – 1.17017 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başlanmış ve Türk Lirası fiyatlamalarında bu konu haftanın ilk günlerinde önemli etki etmişti. Gelen veri ile birlikte enflasyonun yüzde 16’yı aştığı görülmüş ve TCMB’nin Mart ayı enflasyonunda TL’nin etkilerine de atıf yaptığı görülmüştü. TMCB’nin Mart ayı fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki yükselişin enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığı; gıda grubunda ise enflasyonun gerilediği belirtildi. Yeni hafta içerisinde ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki hareketlilik bir miktar azalırken, dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler ile birlikte USDTRY paritesi dalgalı bir seyir izliyor. Diğer yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye ile ilgili tahminlerini değiştirmedi. Raporda IMF; Türkiye büyüme tahminini 2021 için yüzde 6; 2022 yılı için ise yüzde 3.5 seviyesinde tutmaya devam etti. Yeni günde yurtiçinden gelecek ve fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 21:00’da FOMC’nin yayımlayacağı Mart ayı toplantı tutanaklarını takip edecek. USDTRY paritesini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.20189 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.00130 – 7.85217 – 7.70128 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1728 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD hazine tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketlenmeler fiyatlamalar üzerinde büyük baskılar oluşturmuş ve altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Yeni hafta ile birlikte tahvil faizlerinde zayıflamalar yaşanıyor. Bununla birlikte dolar endeksinde de aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Reel faizde yaşanan düşüşler ise değerli metallere olan ilgiyi tekrar artırıyor. Bununla birlikte ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 2.25 trilyon dolar büyüklüğündeki yatırım harcaması altını destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak ABD Hazine Bakanı Yellen; bu altyapı yatırım planının enflasyonist baskılara neden olmayacağı, ABD’nin bu yatırım harcamasını yapabilecek güçte olduğunu belirtti. Yeni günde piyasalar FED’in Mart ayında gerçekleştirdiği toplantısının yayımlanacak olan tutanaklarını takip edecek. FOMC tutanakları TSİ 21:00’da açıklanacak. Son toplantısında FED güvercin tutumunu korumuş ve faizlerde değişikliğe gitmemişti. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1745.75 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1720.96 – 1700.88 – 1677.39 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.