Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 68.413 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 156 kişi olduğu açıklandı.
  • Borsa İstanbul tarafından BİST50 Endeksinde yer alan paylarda uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanmasına karar verildiği açıklandı.
  • Ticaret Bakanı Muş, ABD Ticaret Bakanı Raimondo ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Muş, "2021 yılında 28 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmimizin artırılması için atılacak adımları ele aldık." dedi.
  • Arjantin Merkez Bankası Politika Faizini 200 baz puan artırarak %40’a yükseltti.
  • St. Louıs Fed Başkanı Bullard: Faiz artış planı enflasyona göre değiştirilebilir. Fed Mart’ta faiz artırabilir.
  • Bullard: Fed bilançosunun daraltılmasının olası bir sonraki politika adımı. Fed enflasyon konusunda daha fazla adım atmak için iyi konumda.
  • San Francisco Fed Başkanı Daly, iş gücü piyasasının çok güçlü olduğu ve yüksek enflasyonun yoksulların üzerindeki ağır bir vergi haline geldiği ortamda, Fed'in faiz artırımına yönelmesi gerektiğini söyledi. Ancak Daly, Fed'in faiz artırımında agresif hareket etmemesi gerektiğini de vurguladı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen verilere göre Almanya’da fabrika siparişleri Kasım ayında aylık bazda yüzde 3.7 oranında arttı. Yıllık bazda ise artış yüzde 1.3 olarak gerçekleşti. Son dönemlerde artan koronavirüs vakalarına karşı ülkede yeni kısıtlamalar devreye girmişti. Buna rağmen siparişlerin beklentilerin bir miktar üzerinde gelmesi yurtdışından gelen güçlü talebe işaret etti. Diğer yandan yine Almanya’dan gelen enflasyon verisi izlendi ve ülkede enflasyon yıllık bazda yüzde 5.3 arttı. Bu da son 30 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yeni günde ise piyasalar TSİ 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Hafta içerisinde Avrupa MB Yönetim Konseyi Üyesi Kazaks; enflasyonun hızlanması halinde bankanın gerekli adımları atacağı konusunda kimsenin şüphesinin olmaması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Gelecek veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. 16:30’da ise ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.13445 – 1.13849 – 1.14347 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12723 – 1.12366 – 1.11886 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftaya 13.34 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Haftanın son işlem gününde haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiren paritede yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edilmişti. Veri ile birlikte enflasyonun yıllık bazda son 19 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleştiği görülmüştü. Yeni günde haftanın en önemli ekonomik verileri takip edilecek. ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. FED’in de yakından takip ettiği istihdam sektörüne dair veriler ile FED’in faiz patikasına ilişkin atabileceği adımların ipuçları aranıyor. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre geçtiğimiz hafta işsizlik maaşı başvurularında 7 bin artış yaşandı ve 207 bin seviyesine yükseldi. Bu rakam ise son 50 yılın en düşük rakamları arasında kalmaya devam etti. Yeni günde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri TSİ 16:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

2022 yılının ilk haftasında altında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftaya 1829 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları, bu kademeli düşüşler ile birlikte 1800 doların aşağısında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Özellikle Çarşamba akşamı açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında faize yönelik vurgular yapılması ve 2022 baharında faiz artış beklentilerinin artması altındaki baskıları artırdı. Ek olarak ABD hazine tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler, faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskıları artırdı. Haftanın son işlem gününde ise gözler ABD kanadında olacak. Haftanın önemli ekonomik verilerinden Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verileri küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Veriler TSİ 16:30’da açıklanacak. FED’in de faiz patikası için yakından takip ettiği istihdam sektörüne dair veriler fiyatlamalar için ipuçları arz ediyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1800 – 1815 - 1832 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1785 – 1775 - 1765 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.