Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 24.297 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 108 kişi olarak açıklandı.
 • Milli Eğitim Bakanlığına Prof. Dr. Mahmut Özer atandı.
 • MGK Bildirisi: Orman yangınlarına karşı yürütülen mücadele gözden geçirilmiş, hadisenin dezenformasyon kampanyaları değerlendirilmiş, ilave tedbirler görüşülmüştür.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yangından etkilenen yerler için mücbir sebep hali ilan edildi.
 • Fed Yönetim Kurulu üyesi Waller, destekleyici para politikasının bazılarının geri çekilmeye beklediğinden daha erken başlayabileceğini söyledi.
 • Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Delta varyantının, ABD işgücü piyasasında toparlanmayı ve Fed'in  varlık alım programının azaltılmasına yönelik takvimi olumsuz etkileyebileceğini söyledi.
 • ABD'de Senatör Manchin, Fed Başkanı Powell'a bir mektup göndererek Fed'i ekonomiye sağladığı desteğin bir kısmını geri çekmeye başlamaya çağırdı.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı: İran ile Viyana görüşmelerini Yeniden başlatmak isteriz. İran'ın diplomasiyi hızlandırmak için oluşan fırsatı kullanacağını umuyoruz.
 • ABD Başkanı Biden, ülkede 2030'a kadar satılacak binek araç ve hafif kamyonların %50'sinin sıfır emisyonlu olmasını öngören kararnameyi imzaladı.
 • Fransa'da, bazı meslek gruplarına aşı zorunluluğu ve sağlık ruhsatı uygulaması getiren Covid-19 ile mücadele yasasını, bazı değişikliklerle onayladı.
 • Fed bankalar için sermaye gereksinimlerini açıkladı. Toplam varlıkları 100 milyar dolardan fazla olan bankalar için belirlenen sermaye oranlarının 1 Ekim itibarıyla geçerli olacağı bildirildi.

EURUSD

Piyasalar Almanya’dan gelen Fabrika Siparişleri verisini takip etti. Açıklamaya göre Almanya’da Haziran ayında Fabrika Siparişleri yüzde 4.1 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise yüzde 1.9 dolaylarındaydı. Haftaya 1.1867 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlendi ve parite haftanın son işlem gününe 1.1833 seviyelerinde başlangıç yaptı. Haftanın son işlem gününde gözler tamamen artık ABD kanadına çevrilmiş durumda. TSİ 15:30’da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Geçtiğimiz hafta Fed Temmuz ayı toplantısında varlık alım programının azaltılması için istihdam sektörünün yakından takip edileceğini belirtmişti. Bu sebeple ülkeden gelecek olan bu veri ile birlikte FED’in ilerleyen dönemdeki olası planları hakkında tahminler yapılacak. Piyasalardaki beklentiler 870K dolaylarında. Bunun öncesinde ise Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisi izlenecek ve veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18497 – 1.18819 – 1.19081 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18054 – 1.17633 – 1.17086 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.42 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içi bir miktar gevşeme hareketleri yaşadı ve Salı günü 8.30 seviyeleri görülmüştü. Buralardan itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftanın son işlem gününe 8.51 seviyelerinde başlangıç yaptı. Piyasalar hafta ortasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon ve faiz hakkındaki yorumlarını takip etti. Erdoğan; bundan böyle enflasyonun yukarı çıkmasının mümkün olmadığını ve yüksek faizin de yüksek enflasyona sebep olduğunu, enflasyonun daha yukarı çıkmasının mümkün olmadığı zira faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte USDTRY paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmelerde bir miktar hızlandı. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. FED’in de yakından takip ettiği veri ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.61281 – 8.70491 – 8.80185 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.50024 – 8.40604 – 8.28730 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1814 seviyelerinde başlangıç yapan altın hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1831 seviyelerini görmüştü. Fakat bu seviyelerden sonra aşağı yönlü hareketlenmeler hızlandı ve altın haftanın son işlem gününe 1804 seviyelerinde başlangıç yaptı. Çarşamba günü ABD kanadından gelen ISM PMI endeksi verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi dolar endeksinde ki toparlanmalara oldukça destek vermişti. Şimdi gözler haftanın da en önemli ekonomik verilerinden biri olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. ABD kanadından TSİ 15:30’da açıklanacak olan veri ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. FED’in varlık alım programının azaltılması için istihdam sektörünün yakından izleyeceğini geçtiğimiz toplantıda açıklaması gözleri bu veriye çevirmişti. Piyasalardaki beklentiler verinin 870 bin olarak gelebileceği yönünde. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi FED’in varlık alım programında azalıma gitmesini destekleyeceği düşünülecek ve dolar endeksinde yukarı yönlü hareketlenmelere sebep olabilir. Bu sebeple bu veri yakından takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1815.15 – 1825.21 – 1833.39 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1790.69 – 1775.79 – 1765.40 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.