GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 26.476 artarak 4.955.594’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.414 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 356 kişi artarak 41.883’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.589.501.
  • Sağlık Bakanı Koca: Şu anda Türkiye; 100 milyon doz Sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Almanya ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının tedariki ve ortak üretimi konusu görüşüldü.
  • Fitch: Gelişmekte olan Avrupa toparlanıyor.
  • Fed Başkan Yardımmcısı Richard Clarida, Hazine Bakanı Yellen'in  faiz  oranları konusunda yaptığı açıklamanın, merkez bankasını daha sıkı politikaya doğru itelemek anlamına gelmediğine inandığını söyledi.
  • ABD Başkanı Biden yönetimi aşılar üzerindeki patentlerin kaldırılmasını desteklediğini açıkladı.
  • FED/Rosengren: Eğer enflasyon 2 ile başlamayan bir rakama ulaşır ise bu beni endişelendirir, bunun şu anda olduğunu görmüyorum
  • ABD Hazine Bakanlığı, 3, 10 ve 30 yıl vadeli 126 milyar dolarlık devlet tahvili satışı yapacağını duyurdu.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Açıklamaya göre Euro bölgesinde Markit Bileşik Satın Alma Müdürleri Endeksi Nisan ayında beklentilerin bir miktar üzerinde 53.8 olarak gerçekleşti. Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi ise yine Nisan ayında 50.5 olarak gerçekleşti. Bilindiği gibi 50.0 üzerindeki rakamlar sektördeki gelişmeyi ifade ediyor. Haftanın dördüncü işlem gününe baktığımızda ise piyasalar ilk olarak 09:00’da Almanya kanadından gelecek olan Fabrika Siparişleri verisi izlenecek. Ardından 14:25’te Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde konuşma yapacak. Bu konuşmada merkez bankasının önümüzdeki dönemler için neler planladıklarının ipuçları aranacak. ABD kanadına baktığımızda ise ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Gelen veriye göre Nisan ayında ABD’de ADP özel sektör istihdam 742K olarak gerçekleşti. Beklentileri ise 800K civarındaydı. Şimdi gözler yarın açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. Gün içerisinde ise piyasalar 15:30’da açıklanacak olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlenecek. Bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20490 – 1.20956 – 1.21599 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.19895 – 1.19431 – 1.18709 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mayıs ayına ait Beklenti Anketi’ni yayımladı. Düzenlenen ankette; yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13.81 oldu. Nisan ayı anket döneminde beklenti ise yüzde 13.12 düzeyindeydi. Dolar/TL kuru beklentisine baktığımızda ise bir önceki anket döneminde 8.57 olan seviye, bu anket döneminde ise 8.71 oldu. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.27 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, doların gelişen ülke para birimlerini baskılaması ile birlikte bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni gün ise TL için oldukça önemli. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirecek. Bu toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Bununla birlikte karar metni, sözlü yönlendirmeler ve yetkililerin önümüzdeki dönemler için neler planladıklarının ipuçları merakla incelenecek. Karar gün içerisinde 14:00’da açıklanacak. Bu sebeple yeni günde TL kanadında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.40435 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.21696 – 8.10192 – 7.98422 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Nisan ayında toparlanma hareketleri gerçekleştiren altın fiyatları, Mayıs ayının ilk haftasında da kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1799 seviyeleri test edilse de, bu seviyeler sonrasında sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. ABD kanadında Hazine Bakanı Yellen; Biden’ın harcama paketinin büyüklüğünden dolayı ekonomideki aşırı ısınmanın önlenmesi için ılımlı bir faiz artırımı olabileceği açıklamasında bulunmuş ve bu açıklama altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Piyasalar Fed’in önümüzdeki yıllarda faiz artırımı yapmasını beklemiyorlardı, her ne kadar Yellen bu açıklamaları yapsa da, halen faiz artırım beklentileri oluşmuş değil. ABD Hazine Bakanı Yellen açıklaması sonrasında; bu benim tahminim yada tavsiyem değil, eğer birisi FED’in bağımsızlığına önem veriyorsa bu kişinin ben olduğumu düşünüyorum açıklamasında bulundu. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1801.57 – 1815.56 – 1830.38 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1775.40 – 1760.39 – 1745.71 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.