GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 42.551 artarak 3.529.601’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.706 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 193 kişi artarak 32.456’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.130.977.
  • ABD, CAATSA kapsamında Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı ve SBB Başkanı İsmail Demir'in de aralarında yer aldığı dört kurum yetkilisine yaptırım uyguladı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Emekli amirallerin bildirisi)Üslubu yöntemi art niyetli bir girişim, Emekli amirallerin vazifesi darbe iması içeren bildiriler yayınlamak değildir. Bu amirallerin bir kısmının ülkemizin hak ve menfaatlerine karşı duruşlarını da üzülerek takip ettik.
  • Erdoğan: Daha iyisini bulana kadar Montrö Sözleşmesi'ne bağlı kalacağız.
  • Erdoğan: Kanal İstanbul ile Montrö arasında kurulan bağ tamamen yanlıştır.
  • Erdoğan: Kanal İstanbul’a karşı çıkanlar Atatürk ve cumhuriyet düşmanıdır.
  • Erdoğan: Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmemizde, Türkiye-Katar ilişkilerini geliştirecek adımları ele aldık ve bölgesel meseleleri değerlendirdik.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen şirketlerin vergi cennetleri olarak bilinen bölgelere kaçmasının önüne geçmek amacıyla küresel asgari kurumlar vergisi önerisi yapacak.

EURUSD

Aşılama çalışmaları her ne kadar Avrupa ülkelerinde devam etse de, kovid19 virüsüne yakalanan yeni vaka sayılarındaki artış kontrol altına alınamıyor. Öyle ki Fransa’da Cumartesi’den başlayan ve 4 hafta sürecek olan ulusal karantina ilan edildi. Almanya ve İtalya gibi ülkeler ise sınırlı kısıtlama uygulamalarını Nisan ayının sonuna kadar uzattıklarını açıkladılar. Diğer yandan tahvil getirilerindeki hareketlilikler, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım hızında yavaşlama yapmaması Euro varlıklarında baskılar oluşturmuştu. Fakat haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesinde toparlanma hareketleri yaşandı ve 1.18 seviyeleri aşıldı. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan İşsizlik Oranı verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler Şubat ayında işsizlik oranının yüzde 8.1 düzeylerinde gerçekleşebileceği yönünde. 17:00’da ise ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18267 – 1.18906 – 1.19887 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.17572 – 1.17017 – 1.16172 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya piyasalar yurtiçinden gelen enflasyon verileri ile başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre Türkiye’de Mart ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 16.19 arttı. Veri ile birlikte enflasyon ilk kez 2019 yılından bu yana yüzde 16 seviyesini aştı. Aylık bazda ise yine Mart’ta tüketici fiyat endeksi yüzde 1.08 olarak kayıtlara geçti. Veri genel olarak beklentilere paralel geldi ve veriler sonrasında USDTRY paritesinde hafif yükselişler yaşandı. Bu yükselişler ardından paritede tekrar gevşeme hareketleri gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem gününde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.20189 – 8.30299 – 8.40438 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.00130 – 7.85217 – 7.70127 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1728 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar Cuma günü ABD kanadından gelen beklentilerin üzerinde Tarım Dışı İstihdam verisine odaklandı. Mart ayında 916 bin artış kaydeden tarım dışı istihdam verisi ile birlikte ekonomik toparlanmaya dair beklentiler bir miktar arttı. Bu artan beklentilere ek olarak ABD kanadında aşılanma hızının artması ve işletmelere uygulanan kısıtlamaların azalması altın fiyatlarında baskıların oluşmasına neden oldu. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın 2.25 trilyon dolarlık harcama paketi sonrasında yaşanan bu gelişmeler ile birlikte altın fiyatlarında dengelenmeler yaşandı. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1740.63 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1715.03 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.