Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 66.467 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 143 kişi olduğu açıklandı.
 • Sağlık Bakanı Koca: Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer.
 • Fed’in son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, Omicron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini fakat arz sıkıntılarının beklenenden daha hızlı sürebileceğini öngördüklerini açıkladı. Diğer taraftan, tutanaklarda faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği kaydedildi.
 • FOMC Tutanakları: Fed bilançosunun büyüklüğünün faiz artırımları başladıktan göreceli olarak yakın zaman sonra azaltılmaya başlanması uygun olabilir.
 • FOMC Tutanakları: Politika yapıcıların çoğu bilançonun azaltılmasının bu sefer uygun hızının büyük olasılıkla öncekinden daha hızlı olmasının uygun olacağı kararına vardı.
 • JPMorgan, Türkiye'de enflasyonun Kasım ayına kadar % 50 civarında veya üstünde seyretmesini bekliyor.
 • Stokçuluğa ağır cezalar getiren teklif Meclis'te kabul edildi.
 • AB’nin politika şefi Borrell, AB’nin ABD ile Rusya arasında Ukrayna'daki durum konusunda yapılacak görüşmelerin bir parçası olması gerektiğine inandıklarını söyledi.
 • Memur-Sen Konfederasyonu Aralık 2021 itibariyle dört kişilik ailenin açlık sınırını 3.526 TL, yoksulluk sınırını 10.119 TL olarak hesapladı.
 • Kuzey Kore: Hipersonik füze denemesi yaptık.
 • İngiltere Başbakanı Johnson, ülkeye gelişlerde seyahat öncesi Covid-19 testi yaptırılması zorunluluğunun kaldırılacağını açıkladı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Markit Bileşik Satın Alma Md. End. Ve Hizmet Satın Alma Md. End. Verileri beklentilerin bir tık altında geldi. Ardından gözler ABD kanadından gelen ADP özel sektör istihdam verisine çevrildi. Gelen veriye göre ABD’de Aralık ayında veri beklentilerin üzerinde 807K olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 400K civarları idi. Akşam saatlerinde ise FOMC toplantı tutanakları takip edildi. 15 Aralık’ta son bulan toplantının tutanaklarında faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği belirtildi. Tutanaklar ile birlikte dolar endeksinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanırken, EURUSD paritesinde gevşeme hareketleri gerçekleşti. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi izlenecek. Ardından ISM İmalat Dışı Satın Alma Md. End. Verisi izlenecek. Veriler TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini yeni günde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13422 – 1.13849 – 1.14347 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12723 – 1.12366 – 1.11886 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 13.33 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Haftanın dördüncü işlem gününe 13.59 seviyelerinde başlangıç yapan paritede Pazartesi günü yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve enflasyon yıllık bazda son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Dün ise piyasalar ABD kanadında açıklanan FOMC toplantı tutanaklarını takip etti. Tutanaklara genel olarak bakıldığında faiz artış konusuna vurgu yapıldığı görüldü. Buna istinaden faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yüksek olduğu kaydedildi. Tutanaklar dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına sebep oldu. Yeni günde ise yine ABD kanadından gelecek olan ekonomik veriler takip edilecek. 16:30’da İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. 18:00’da ise ISM İmalat Dışı Satın Alma Md. Endeksi verisi takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.45 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri dün ABD kanadında açıklandı. 14-15 Aralık’ta gerçekleşen FED toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklarda faiz konusunda bir miktar şahin duruş görüldü. Omicron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini ama arz sıkıntılarının beklenenden daha hızlı sürülebileceğinin öngörüldüğü belirtildi. Ek olarak tutanaklarda faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği kaydedildi. Tutanaklar ile birlikte dolar endeksinde toparlanma hareketleri yaşanırken, altın üzerinde baskılar oluştu. Bu baskılar ile birlikte bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın dördüncü işlem gününde 1800 dolar civarlarında fiyatlamalar gerçekleştiren altında yeni günde ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. ve ISM İmalat Dışı Satın Alma Md. End. Verisi izlenecek. Veriler sırasıyla 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1815 – 1832 – 1845 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800 – 1785 – 1770 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.