Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 26.822 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 122 kişi olarak açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz, yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz, bize yüksek enflasyonu getirecektir.
 • Erdoğan: Ağustos ile birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz.
 • Erdoğan: Yerleşim bölgelerindeki yangın vesairelerin sorumluluğu kimin? O da oradaki büyükşehir belediyelerinin sorumluluğundadır.
 • Muğla'nın Milas ilçesinde başlayan orman yangını Kemerköy Santrali'ne ulaştı.
 • ABD Hazine Bakanı Yellen: Aylık enflasyon oranlarının, yılllık enflasyon bir süre için yukarı yönlü olmaya devam etse de yıl sonuna  doğru aşağı geleceğini öngörüyorum
 • Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi onayladıkları aşıların Delta dahil Covid-19'un tüm varyantlarına, ciddi hastalık ve ölüm riskine karşı koruma sağladığını duyurdu.
 • ABD Senatosu, Meksika sınırındaki duvar projesinin iptaline karşı sunulan tasarıyı reddetti.
 • Fed Başkan Yardımcısı Clarida ekonomi tahminlerine paralel olarak iyi performans gösterirse 2023’te faiz artışlarının başlayabileceğini söyledi.
 • 2020 Tokyo Olimpiyatlarında boks branşında Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finale yükseldi.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Umman Körfezi'nde kaçırılan  ve ardından serbest bırakılan Panama bayraklı Aspalt Princess petrol tankerinin İranlılar tarafından kaçırıldığına inandıklarını söyledi.
 • ABD Hazine Bakanlığı, 3, 10 ve 30 yıl vadeli 126 milyar dolarlık devlet tahvili satışı yapacağını duyurdu.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Açıklamaya göre Euro bölgesinde hizmet satın alma yöneticileri endeksi Temmuz ayında 59.8 olarak gerçekleşti. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’ya baktığımızda hizmet PMI’ın rekor seviyeye ulaşarak 61.8 olarak gerçekleştiği görüldü. ABD kanadında ise ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Yapılan açıklamaya göre Temmuz ayında ABD’de ADP özel sektör istihdamı 330 bin artış yaşadı ve beklentilerin altında kaldı. Piyasalardaki beklentiler ise istihdamın 680 bin civarlarında olabileceği yönündeydi. Geçtiğimiz hafta FED varlık alım programının azaltılması için öncelikle istihdam sektörünün takip edileceğini belirtmişti. Beklentilerin altında gelen veri ile birlikte dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler artarken; bu hareket EURUSD paritesinde yukarı yönlü fiyatlanmalara destek verdi. Şimdi gözler Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. Yeni günde piyasalar TSİ 14:00’da Avrupa Merkez Bankası’nın paylaşacağı aylık raporu takip edecekler. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18501 – 1.18819 – 1.19081 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18054 – 1.17633 – 1.17086 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.42 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk günlerinde aşağı yönlü hareketlenmeler sergilemiş ve 8.30 seviyelerini görmüştü. Bu seviyelerden itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren paritede yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edilmiş ve veri ile birlikte Temmuz ayında enflasyonun son 18 yılın en yüksek Temmuz enflasyonun yaşandığı görüldü. Enflasyonun yüzde 18.95 ile faiz sınırına dayanması sonrasında TCMB’nin faiz indirimine gitmeyeceği beklentileri güçlenmiş ve paritede bir miktar gevşemeleri desteklemişti. Dün ise kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler bir miktar daha devam etti ve 8.45 seviyelerinin üzeri görüldü. ABD kanadında ADP özel sektör istihdam verisi beklentilerin altında 330 bin gelerek ilk etapta dolar endeksinde düşüşler yaşanmasına neden oldu. Fakat ardından ISM PMI endeksi beklentileri aştı ve dolar endeksinde toparlanma hareketleri hızlandı. Haftanın üçüncü işlem gününe 8.74 seviyesinde başlayan paritede yurtiçinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50024 – 8.61281 – 8.75009 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.45104 – 8.30557 – 8.22336 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları dün ABD kanadından gelen ekonomik veriler ile birlikte sert hareketlenmeler gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta FED varlık alım programının azaltılmasında istihdam sektörünün yakından takip edileceğini belirtmişti. Dün de ABD kanadından gelen ADP özel sektör istihdam verisi beklentilerin altında 330 bin artış gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 680 bin dolaylarında gelebileceği yönündeydi. Beklenti altında gelen veri ile birlikte dolar endeksinde sert gevşemeler yaşanırken, altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1832 seviyeleri görüldü. Ardından yine ABD kanadından gelen PMI verisi izlendi. Açıklama ile birlikte ABD’de Temmuz ayında hizmet endeksi 64.1 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleştiği görüldü. Bu rakam ise ABD’de hizmet sektöründe rekor yükseliş olduğunu gösterdi. İmalat endeksi verisine baktığımızda ise verinin beklentilerin bir miktar altında 59.5 olarak gerçekleştirdiği görülse de, 50 seviyesinin üzerinde gelmesi ile sektörde büyümenin sürdüğü görüldü. Bu olumlu veriler ile birlikte dolar endeksinde toparlanma hızlı oldu ve altında sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1820.00 – 1832.19 – 1845.83 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800.31 – 1790.69 – 1780.48 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.