GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 28.977 artarak 4.929.118’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.483 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 336 kişi artarak 41.527’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.554.037.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman ile telefonda görüştü. Erdoğan ile Selman görüşmesinde Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri ele alındı.
  • 8 ve 15 Mayıs’ta yaş sebze, meyve, fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak.
  • Hazine Bakanı Janet Yellen, bir röportajda ABD ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi.
  • Yellen, faiz artırımının "öngördüğü ya da önerdiği" bir şey olmadığını söyledi.
  • Yellen: Herhangi bir enflasyon problemi olacağını düşünmüyorum. Ama bir problem olur ise Fed bunları düzelteceğine güvenilebilir.
  • ABD Başkanı Biden: Haziran ayında Putin ile görüşmeyi bekliyor ve umut ediyorum.
  • Avrupa Birliği, Çin ile varılan yatırım anlaşmasının onay süreci çabalarını askıya aldı.
  • ABD'nin eski Başkanı Trump, "2024 seçimlerine ilişkin kararım hakkında doğru zamanda bir duyuru yapıyor olacağım" dedi.
  • IMF Başkanı Georgieva bu yıl kurumlar vergisi konusunda küresel bir anlaşma için iyimser olduklarını söyledi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2028 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi dalgalı bir seyir izliyor. Bu dalgalı seyir ile birlikte haftanın üçüncü işlem gününde haftaya başlangıç seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam eden EURUSD paritesinde piyasalar yeni günde Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. İlk olarak 10:55’ta Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verisini takip edecek. 11:00’da ise Euro bölgesinden Markit Bileşik Satın Alma Müd. Endeksi ve Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi verileri izlenecek. Gelecek olan veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Dolar kanadına baktığımızda ise 15:15’te ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü sayılabilecek veri ile birlikte dolar endeksinde hareketlilik artacaktır. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20761 – 1.21599 – 1.22434 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20001 – 1.19419 – 1.18709 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya yurtiçinden gelen enflasyon verileri ile başlayan TL kanadında piyasalar artık gözlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevirmiş durumda. TCMB yarın Mayıs ayına ait Para Politikası Kurulu Toplantısını gerçekleştirecek. Beklentiler bu toplantı sonrasında merkez bankasının faiz oranlarında bir değişiklik yapmayacağı yönünde. Karar yarın 14:00’da açıklanacak ve karar metni itina ile incelenecek. Karar metninde piyasalar önümüzdeki dönemler için yetkililerin neler planladıklarının ipuçlarını arayacak. Bu sebeple TL kanadında hafta içerisinde volatilite artacaktır. Yeni günde ise piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Yıl Sonu Tüfe Tahmini verisini izleyecek. Ardından 15:15’te ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam verisi küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.27 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi bir miktar bu seviyenin üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Pariteyi haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35010 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.10192 – 7.98422 – 7.80951 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1767 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. ABD kanadında ISM imalat endeksi haftanın ilk günü takip edilmiş ve beklentilerin altında 60.7 olarak gerçekleşmişti. Bununla birlikte hazine tahvil faizlerindeki aşağı yönlü hareketlenmeler ve dolar endeksindeki baskı altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi ve XAUUSD hafta içerisinde 1798 seviyelerini zaman zaman test etti. Dün ise dolar endeksinin anlık olarak bir miktar toparlanma hareketi aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Haftanın üçüncü işlem gününe 1777 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam verisini takip edecek. Altın fiyatları yılın ilk üç ayı kötü bir performans gerçekleştirdikten sonra Nisan ayında yükseliş gerçekleştirmişti. Bu toparlanmaların Mayıs ayında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği takip edilecek. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1801.57 – 1815.56 – 1830.38 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1775.40 – 1760.39 – 1745.71 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.