GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 41.998 artarak 3.487.050’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.508 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 185 kişi artarak 32.263’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.105.350.
  • Beyaz Saray: Biden, Rusya'nın Donbass ve Kırım'da devam eden saldırganlığı karşısında ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini teyit etti.
  • ABD'nin Baltimore kentinde, ilaç firması Johnson&Johnson'ın yaklaşık 15 milyon doz Covid-19 aşısının, bileşenlerin karıştırılması sonucu yanlış üretildiği için çöpe gittiği tesiste üretim durduruldu.
  • ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomi danışmanı Brian Deese, Başkan'ın 2,3 trilyon dolarlık altyapı planının kısa ve uzun vadede istihdam büyümesine destekleyecek yatırım içerdiğini söyledi.
  • Biden’ın kamuoyuna sunduğu yaklaşık 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketinin Cumhuriyetçiler’in muhalefeti nedeniyle Senato’dan geçip geçmeyeceği konuşulurken, ABD Enerji Bakanı Granholm, paketin Cumhuriyetçiler olmadan da yoluna devam edeceği mesajı verdi.
  • ABD'de günlük ortalama aşılama sayısı 3 milyona yükseldi.
  • ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Covid-19 aşısının ikinci dozunun yapılmasının ardından seyahat edilebileceğini açıkladı.
  • İngiliz Daily Telegraph gazetesi aşı olan İngilizlerin tatil konusunda daha az kısıtlamalarla karşı karşıya kalacağını belirtti. Planlanan düzenlemeler arasında İngilizlerin çok tercih ettiği Akdeniz kıyısındaki ülkelere yapacağı ziyaretlerin dönüşünde karantinaya alınmaması gibi düzenlemelerin de yar aldığı ifade edildi.
  • ABD Kongre binasının çevresi Cuma günü "güvenlik tehdidi" nedeniyle kapatıldı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta zayıf bir performans sergileyen EURUSD paritesi haftayı yüzde 0.25 oranında değer kaybı ile tamamladı. Dolar endeksinde toparlanma hareketlerinin yaşanması ve Avrupa Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta tahvil alma hızını yavaşlatmaması Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturmuş ve bu baskılar ile EURUSD paritesinde gevşeme hareketleri yaşanmıştı. Bu hareketler ile yaklaşık olarak son 4 ayı aşkın sürenin en düşük seviyelerini test eden EURUSD paritesinde enflasyon verisi izlenmişti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde enflasyonun Mart ayında ivmelendiği ve yıllık bazda yüzde 1.3’e yükseldiği görülmüştü. Avrupa Merkez Bankası enflasyonda hızlanmayı öngörmüş fakat bu yükselmenin geçici olacağını belirtmişti. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde; AMB’nın tahvil getirilerindeki yükselişe karşı gerekeni yapmaktan kaçınmayacağını açıkladı. Bugün yurtdışında Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda gibi ülkeler de piyasalar Paskalya nedeniyle tatil. Bu sebeple haftanın ilk işlem gününde diğer günlere nazaran volatilite bir miktar düşük olabilir. ABD kanadında ise 17:00’da açıklanacak olan ISM PMI verisi izlenecek ve veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.18267 – 1.18906 – 1.19887 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.17495 – 1.16885 – 1.16106 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftaya 8.02 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve 8.45 seviyeleri test edilmişti. Bu seviyeler sonrasında TCMB yeni Başkanı Kavcıoğlu bazı açıklamalarda bulunmuş ve bu açıklamalar piyasaları bir miktar rahatlatmıştı. Açıklamalar ile gevşeme hareketleri sergileyen USDTRY paritesi haftayı 8.13 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününe piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler ile başlayacak. 10:00’da açıklanacak olan TÜFE ve ÜFE verileri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler Mart ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 16.11 seviyelerine çıkabileceği yönünde. Aylık bazda ise yüzde 1.04’lük bir artış bekleniyor. Dolar kanadına baktığımızda ise gün içerisinde ABD’den gelecek olan ISM PMI verisi izlenecek ve veri 17:00’da açıklanacak. Diğer yandan Cuma günü ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam verisi izlenmiş ve Mart ayında 916 bin artış ile son 7 ayın en yüksek artışı kaydedilmişti. Yeni haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.30299 – 8.40636 – 8.47227 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.10661 – 8.00130 – 7.85217 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı 2.25 trilyon dolarlık harcama paketi geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde altın fiyatlarını rahatlatmış ve yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Son haftalarda küresel bazda tahvil getirilerinde yaşanan artışlar altın fiyatlarında baskılanmalar yaşanmasına neden oluyor ve zaman zaman aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşanıyor. Fakat Biden’ın bu harcama paketi fiyatları bir miktar rahatlatmış ve 1700 doların üzerinde fiyatlamalar yaşanmasına neden olmuştu. Biden bu paketi açıklasa da, hem Demokratlar arasında hemde Cumhuriyetçiler cephesinde pakete yönelik iyimserlik hakim değil. Bu sebeple Biden’ın paketi geçirmesi için bir miktar ikna çabasında olması gerekiyor. Diğer yandan Cuma günü piyasalar ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisini takip etti. Veriye göre Mart ayında ABD’de tarım dışı istihdam 916 bin arttı ve bu rakam son 7 ayın en iyi seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise yine ABD kanadından gelecek olan ISM PMI verisi izlenecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.63 – 1760.45 – 1781.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1715.03 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.