GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 11.322 artarak 2.746.158’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 685 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 68 kişi artarak 28.839’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.601.137.
  • ABD Başkanı Joe Biden'ın Covid-19’a karşı istediği ve daha önce Temsilciler Meclisinden geçen 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senatoda görüşülmeye başlandı.
  • Fed Başkanı Jerome Powell: Hedeflerimize ulaşmanın halen çok uzağındayız.
  • Powell: Fed, enflasyon hedefine ulaşmak için araçlarını kullanacak. Enflasyonda geçici bir artış görülmesi halinde sabırlı olacağız. Faiz artışı rehberliğimiz son derece açık ve oraya ulaşmak biraz zaman alacak. Para politikasında sıkılaşmaya gitmeden önce ele alınması gereken birçok konu var.
  • Powell: Enflasyon %2'nin altında ve baz etkisi ile yükselecek. Enflasyonda artışın tek seferlik olması daha yüksek ihtimal.
  • Parasal gevşemede değişiklik için hedeflere doğru gerçek bir ilerlemenin gerektiğini belirten Jerome Powell, "Hedeflerimize ulaşma sözümüze güçlü şekilde bağlıyız. İstihdamda artış beklemek için güçlü gerekçeler var ancak 2021'de tam istihdama ulaşılması pek mümkün değil" şeklinde konuştu.
  • Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeniden yükselişe geçerken endekslerde sert düşüşler yaşandı.
  • OPEC+, petrol üretimini Nisan'da değiştirmeme kararı aldıklarını açıklamalarının ardından petrol fiyatları hızlı yükseldi.

EURUSD

Hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar Euro bölgesinden gelen Perakende Satışlar verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre Euro bölgesinde Perakende Satışlar aylık bazda yüzde 5.9 oranında daraldı. Piyasalardaki beklentilerin üzerinde gerçekleşen daralmada beklentiler yüzde 1.1 düzeylerinde bir daralma idi. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip etti. Açıklanan veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 745K olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 750K gelebileceği yönündeydi. Yeni günde ise piyasaların gündeminde Amerika kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi yer alacak. TSİ 16:30’da gelecek olan veriyi FED’te piyasalar gibi yakından takip ediyor. Bilindiği gibi önceki toplantılarında FED enflasyon hedefi ve tam istihdamı yakalayana kadar faiz oranlarında değişiklik yapmayacağını belirtmişti. Bu sebeple bölgeden gelecek olan veriler küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19918 – 1.20482 – 1.21143 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.19476 – 1.18942 – 1.18331 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftaya 7.42 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve 7.51 seviyelerini test etti. Piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı brüt döviz rezervlerini takip etti. TCMB, brüt döviz rezervi 26 Şubat haftasında bir önceki haftaya nazaran yüzde 1.2 arttı ve 54.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Diğer yandan hafta içerisinde yurtiçinden gelen enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, TCMB’nin Mart ayında gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz artışı yapabileceği beklentileri bir miktar arttı. Ek olarak Fed Başkanı Powell’ın dün konuşmasında tahvil getirileri ve enflasyon beklentilerini kontrol altında tutulacağı konusunda piyasalara tatmin edici mesajlar vermemesi TL kanadını baskıladı ve yukarı yönlü hareketlenmeler hızlandı. Haftanın son işlem gününde piyasaların gündeminde ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi var. Veri ile birlikte küresel bazda dolar endeksinde volatilite artacaktır. TSİ 16:30’da açıklanacak olan veriyi FED’te yakından takip ediyor. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.61028 – 7.75109 – 7.85877 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.41976 – 7.27895 – 7.15470 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Şubat ayında oldukça zayıf bir performans gerçekleştiren altın fiyatları ayı yaklaşık olarak yüzde 7 değer kaybı ile kapatmıştı. Özellikle ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki hareketlilik altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmuştu. Yeni aya bir miktar toparlanma hareketleri ile başlayan altın fiyatlarındaki bu hareket uzun süreye yayılamadı ve aşağı yönlü hareketlenmeler devam etti. Diğer yandan dün akşam Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında tahvil getirileri ve enflasyon beklentilerini kontrol altında tutulacağı konusunda piyasaları tatmin edici açıklamalarda bulunmaması volatiliteyi artırdı ve altındaki aşağı yönlü hareketler hızlandı. ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. TSİ 16:30’da açıklanacak olan veride beklentiler 182K düzeylerinde. Hafta ortasında yine ABD’den gelen ADP özel sektör istihdam verisi beklentilerin altında gerçekleşmiş ve 117K olarak kayıtlara geçmişti. Diğer yandan ABD’de mali teşvik paketi konusundaki beklentiler artıyor. ABD Senatosu’nda 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinde son aşamaya gelindi. Nihai oylamanın ise hafta sonu yapılması bekleniyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1707.32 – 1735.40 – 1760.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1675.99 – 1657.75 – 1639.51 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.