GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.602 artarak 5.270.299’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 583 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 114 kişi artarak 47.882’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.139.993.
  • AB, Türkiye'yi 'seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine' almadı.
  • TÜİK Mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerinde yaşanan aksaklıkla ilgili açıklama yayımladı. Kurumun açıklamasında ay genelinde oluşan “ortalama fiyatlar” yerine sehven veri tabanına atılan ve aktarım etkisini ölçmeyi amaçlayan çalışmada ise “son gözlenen fiyatlar” verisinin kullanıldığını belirtildi. Açıklamada konuyla ilgili idari sürecin başlatıldığı da ifade edildi. Mayıs ayında tüketici fiyat endeksinde bir önceki aya göre aylık artış %0,89 olarak kaydedilirken, yapılan yanlış aktarım sonucunda bültende %1,44 artış yazılmıştı.
  • Biden, ABD’nin stoklarındaki kullanılmayan Corona virüsü aşılarının %75’ini BM destekli küresel aşı paylaşım programı COVAX’e bağışlayacağını açıkladı.
  • Barclays, Türkiye enflasyon tahminini %13,50’den %13,80’e yükseltti.
  • Washington Post, Biden'ın kurumlar vergisini %28'e yükseltmek yerine yeni %15 vergi tabanı teklif edeceğini öne sürdü.
  • Biden yönetimi Çin ordusu ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle menkul kıymet işlemleri yasaklanan Çinli şirket listesini genişletiyor. Yeni listede ABD'den yatırım alması yasaklanan şirket sayısı 59 olacak.
  • ABD'nin Chicago eyaleti Belediye Başkanı Lightfoot, 11 Haziran'da tam açılma planladıklarını duyurdu.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde Hizmet PMI endeksi 55.2 seviyesine çıktı. Böylelikle veri 3 yılın en iyi seviyeleri yakınlarına yaklaştı. Son haftalarda Avrupa kanadında aşılamanın hız kazanması ile birlikte vaka sayılarında yaşanan düşüş, veride ki ivmenin artmasına destek sağladı. Bileşik PIM ise 57.1 seviyesine yükseldi. Diğer yandan ABD kanadından gelen ADP özel sektör istihdam verisi takip edildi. Gelen veriye göre Mayıs ayında ABD kanadında ADP özel sektör istihdam verisi 978K artış gösterdi. Ek olarak işsizlik haklarından yararlanma bşv. ise 385K ile beklentilerin altında kaldı. Her iki veri de piyasaları tatmin etti ve dolar endeksi toparlanma hareketleri sergiledi. Doların küresel bazda toparlanma hareketleri ile birlikte EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın son işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Fed’in de yakından takip ettiği veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. 14:00’da ise Avrupa MB Başkanı Lagarde’ın konuşma yapması bekleniyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21342 – 1.21649 – 1.22382 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21023 – 1.20569 – 1.20008 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde zayıf bir performans sergileyen dolar endeksi, dün toparlanma hareketleri sergiledi. ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde ki yukarı yönlü hareketlenmeler de yaşandı. Dolar endeksinde ki bu toparlanma hareketleri ile birlikte USDTRY paritesinde de dün kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizlerin inmesi gerektiği hakkındaki yorumları ile birlikte kur tarihi rekor seviyelerini güncellemişti. Bunlarla birlikte yurtiçinden gelen enflasyon verisi izlendi. TÜİK’in açıklamasına göre Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38.33 arttı. Aylık bazda baktığımızda ise artış yüzde 3.92 oldu. Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makasa baktığımızda ise Mayıs ayında 21.74 olduğu görüldü. Bu oran rekor seviye olarak kayıtlara geçti. Haftanın son işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verilerini takip edecek. Veriler TSİ 15.30’da açıklanacak ve volailite oldukça artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.78153 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.67075 – 8.61242 – 8.50729 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel piyasalar Fed’in varlık alım azaltımı konusundaki son yorumlarını yakından takip ediyor. Son olarak Philadelphia Fed Başkanı Harker haftanın ortasında varlık alım programını uygun bir zamanda yavaşça ve dikkatli bir şekilde geri çekmeye başlamanın uygun olabileceğini belirtti. Daha önce de yapılan açıklamalarda ekonominin kayda değer ilerleme yaşayarak hedeflere yaklaşmaya başladığı zaman varlık alım programında azaltmaya gidilmesinin tartışılabileceği belirtilmişti. Son gelen veriler ile birlikte 2021 yılının sonlarına doğru bu koşulların sağlanabileceği ve FED’in varlık alım programı miktarını azaltabileceği beklentileri arttı. Artan bu beklentiler ile birlikte dolar endeksinde volatilite arttı ve değer kazanımları yaşandı. Bu değer kazanımları ile birlikte ons altında dün aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan piyasalar ADP özel sektör istihdam verisini izledi ve veri beklentilerin üzerinde 978K olarak gerçekleşti. İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv.’da 385K ile beklentilerin altında kaldı. Dolar endeksindeki değerlendirmelere bu veriler de etki etti. Yeni günde piyasaların gözü 15:30’da ABD kanadından açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinde olacak. Veri ile dolar endeksindeki volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1875.08 – 1890.34 – 1908.96 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1852.61 – 1845.01 – 1835.70 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.