GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 24.733 artarak 4.4.900.121’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.501 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 347 kişi artarak 41.191’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.515.819.
  • Koca: Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz. Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucudur.
  • İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine market tedbirleri konulu bir genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları dışında ürün satışına izin verilmeyecek. Marketler 7 Mayıs'tan itibaren alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak.
  • Irak’ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri askerlerinin bulunduğu Beled Askeri Hava Üssü’ne en az 3 Katyuşa roketi ile saldırı düzenlendiği bildirildi.
  • Fed Başkanı Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu'na hitaben yaptığı konuşmada, "ABD ekonomisi düzeliyor ancak bu herkes için eşit oranda olmuyor" dedi.
  • Powell: Dijital para konusunda aktif olarak çalışıyoruz, bir yarış içinde değiliz. Dijital para çıkarma konusunda henüz karar almış değiliz.
  • ABD Başkanı Biden, dünyadaki diğer ülkelere de yardımcı olmak adına Covid-19 aşılarının üretimini artırma sözü verdi.
  • Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier, Alman çelik sanayisinin yeşil üretimde yeniden yapılanmasında destekleyeceklerini söyledi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıkladığı verilere göre Euro bölgesinde imalat PMI endeksi nihai 62.9 olarak gerçekleşti. Bu seviye ile birlikte son 24 yılın en yüksek seviyesi kayda geçmiş oldu. Bilindiği gibi endeksin 50 üzerinde bir değer alması sektörün geliştiğine yönelik işaretler veriyor. Her ne kadar aşılama çalışmaları özellikle Avrupa’da hızla devam etsede, yeni vaka sayılarında tam olarak kontrol sağlanabilmiş değil. Fakat bunlara rağmen Avrupa Merkez Bankası’nın 800 milyar euroluk kurtarma paketi piyasaların önümüzdeki döneme umutla bakmasına neden oluyor. Haftanın ilk işlem gününde bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 15:30’da gelecek olan Ticaret Dengesi ve 17:00’da açıklanacak olan Fabrika Siparişleri küresel bazda dolar endeksinde bir miktar hareketlenmelerin yaşanmasına neden olabilir. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20761 – 1.21599 – 1.22434 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.20001 – 1.19419 – 1.18709 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yeni haftaya yurtiçinden gelen ekonomik veriler ile başladı. Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayına ait enflasyon verisini yayımladı. Veriye göre Nisan ayında tüketici fiyatları endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 1.68 oranında arttı. Yıllık bazda ise yüzde 17.14 oranında bir artış yaşandı. Üretici fiyat endeksine baktığımızda ise Nisan ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35.17 artış yaşandığı görüldü. Aylık bazda ise yüzde 4.34 oranında artış yaşandı. Genel olarak baktığımızda enflasyonda yükselişin art arda 7.ayda da devam ettiği görüldü. Ardından Türkiye İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi izlendi. Buna göre söz konusu endeks Nisan ayında 50.4 olarak gerçekleşti. 50 üzerinde gelen veri sektörde toparlanmaya işaret etse de, açıklanan veri 11 ayın en düşük seviyeleri olarak kayıtlara geçti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.27 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Pariteyi haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35010 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.10192 – 7.98422 – 7.80951 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1767 seviyelerinde başlayan altın fiyatları, haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte ons altın 1798 seviyelerini test etti. Piyasalar dün ABD kanadından gelen ISM İmalat Endeksi verisini takip etti. Veriye göre Nisan ayında ISM imalat endeksi 60.7 seviyesine geriledi. Söz konusu veri Mart ayında 37 yılın zirvesi olan 64.7 seviyesinde gerçekleşmişti. Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Powell; ABD ekonomisinin düzeldiğini fakat bunun herkes için eşit olmadığını belirtti. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 15:30’da Ticaret Dengesi verisi sonrasında; 17:00’da Fabrika Siparişleri verisi küresel bazda dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1801.57 – 1815.56 – 1830.38 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1775.40 – 1760.39 – 1745.71 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.