Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 23.496 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 283 kişi olarak açıklandı.
  • Sağlık Bakanı Koca: Bilim Kurulu, yeni dönemde okulların kapanmasını gündeme almak istemiyor.
  • Koca: Yeni dönemde salgın okulların kapatılmasına neden olmayacak çünkü elimizde aşı var.
  • Koca: (Covid-19 aşısı) 12 yaş üstü de 15 yaş üstünde olduğu gibi tercihe bağlı yapılabilir.
  • ABD Senatosu'nda Demokrat Manchin, ABD Başkanı Biden'ın 3,5 trilyon paketinin Amerika’nın karşılayabileceği ve harcamaya ihtiyaç duyacağı bir boyuta daraltılması gerektiğini belirtti.
  • Goldman Sachs stratejistlerine göre, ekonomik büyümeye yönelik endişelere rağmen yakın dönemde döngüsel varlıklarda rahatlama muhtemel görünüyor.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1794 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte haftanın son işlem gününe 1.1874 seviyelerinde başlayan EURUSD paritesi böylelikle yaklaşık olarak yüzde 0.75 değer kazanımı yaşadı. Diğer yandan piyasalar son zamanlarda açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası yetkililerini takip etti. Yetkililer bu açıklamalarında yüksek enflasyondan rahatsız olduklarını ve varlık alımlarında azaltımın yapılabileceği yönünde mesajlar verdi. Piyasalar varlık alım azaltımının Aralık ayında gerçekleşebileceğini bekliyor. Bu açıklamalar da Euro varlıklarında bir miktar toparlanma hareketleri yaşanmasına neden oldu. Haftanın son işlem gününe başlarken piyasaların gözü ilk olarak Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler 11:00’da açıklanacak. Ardından gözler ABD’de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrilecek. FED’in de varlık alım azaltımının zamanlaması için yakından takip ettiği istihdam sektörüne dair bu veri ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. EURUSD paritesini haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak 1.19090 – 1.19464 – 1.19906 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18464 – 1.18065 – 1.17681 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftanın ortasında yurtiçinden gelen büyüme verisi takip edilmiş ve açıklanan veriye göre Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde beklentilere paralel olarak yüzde 21.7 olarak gerçekleşti. Aylık dönemde baktığımızda da büyümenin yüzde 0.9 olarak gerçekleştiği görüldü. Haftanın son işlem gününe başlarken ise yine yurtiçinden gelecek olan önemli ekonomik veriler takip edilecek. 10:00’da açıklanacak olan TÜFE ve ÜFE verileri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Beklentiler Ağustos ayında yıllık bazda enflasyonun yüzde 18.70 olabileceği yönünde. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek. TSİ 15:30’da haftanın da en önemli ekonomik verilerinden biri olan Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. FED’in de varlık alım programında azaltım yoluna gitme takvimi için yakından takip ettiği istihdam sektörüne dair bu veri küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte FED’in varlık alım programında azaltım yoluna daha rahat gidebileceği beklentisi oluşabilir. Bu da dolar endeksinde toparlanmaları destekleyebilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.38753 – 8.45109 – 8.55080 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.23249 – 8.15638 – 8.05286 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlamalarında haftanın en önemli günü geldi. ABD kanadında bugün açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi ile birlikte altın fiyatları üzerinde volatilite oldukça artacaktır. FED’in varlık alım programında azaltım takvimi için yakından takip ettiği istihdam sektörüne ışık tutacak olan bu veri piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Bilindiği gibi Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda istihdam sektöründe gözle görülebilir bir gelişme olması ile birlikte varlık alımı azaltımının 2021 yılında başlayabileceğini belirtmişti. Bu sebeple Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte dolar endeksinde toparlanma hareketleri yaşanabilir ve altında baskılar oluşabilir. Bu sebeple TSİ 15:30’da açıklanacak olan veriler fiyatlamalar üzerinde günün en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın ilk işlem gününe 1817 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiği hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve haftanın son işlem gününe 1809 seviyelerinde başlangıç yaptı. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820.22 – 1832.61 – 1845.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1805.58 – 1795.56 – 1780.84 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.