Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 22.898 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 91 kişi olarak açıklandı.
  • ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, aralarında Yunanistan, İrlanda, Libya ve İran'ın da bulunduğu 16 ülke ve adayı, Covid – 19 salgını nedeniyle "tüm seyahatlerden kaçının" tavsiyesinin verildiği "yüksek riskli ülkeler" listesine dahil etti.
  • Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller: Enflasyonda yukarı yönlü riskler var. Enflasyonda ekim-kasım aylarında soğuma bekliyoruz. Varlık alımlarının azaltılması konusunda Eylül'de açıklama gelebilir. Delta varyantının ABD üzerinde doğrudan etkisinin çok fazla olacağını düşünmüyorum.
  • ABD Hazine Bakanlığı, borç limitinin geçerlilik süresinin dolmasıyla ülkenin temerrüde düşmemesi için bazı borçlanma faaliyetlerini askıya aldı.
  • IMF Guvernörler Kurulu, Covid – 19 salgınıyla mücadelede küresel likiditeyi artırmak amacıyla 650 milyar dolarlık özel çekme hakkı olarak adlandırılan rezerv para biriminin tahsisini onayladı.
  • İsrail Savunma Bakanı Gantz, Tahran yönetiminin bölgede "saldırganlığını artırdığını" öne sürerek, "İran'a karşı hemen harekete geçmeliyiz" dedi.
  • ABD Hazine Bakanlığı, üçüncü çeyreğe ilişkin borçlanma tahminini 821 milyar dolardan 673 milyar dolara düşürdü
  • Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, coronavirüs salgınında durumun öngörülemez olmasına karşın şu anda bir ek bütçe hazırlamayı düşünmediklerini söyledi.
  • 2020 Tokyo Olimpiyatlarında A Milli Kadın Voleybol takımı çeyrek finale yükselirken, güreş branşında Yasemin Adar ve Rıza Kayaalp bronz madalya kazandı.

EURUSD

Yeni haftada piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Yapılan açıklamaya göre IHS Markit PMI endeksi Temmuz ayında hafif bir gerileme yaşadı ve 62.8 seviyesine geldi. Bilindiği gibi veri Haziran ayında rekor kırmış ve 63.4 seviyesinde gerçekleşmişti. Her ne kadar Temmuz ayında ufak bir düşüş yaşansa da, verinin 50 üzerinde gelmesi sektörde büyümenin sürdüğüne işaret ediyor. PMI verisi sonrasında IHS Markit tarafından; Temmuzda yaşanan bu geri çekilmenin herhangi bir sorun yaratmadığı, üreticilerin tlaebi karşılamakta zorlanmasından dolayı fiyat artışlarının yaşandığı belirtildi. Haftanın ilk işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştiren EURUSD paritesinde yeni günde Euro kanadından gelecek herhangi bir önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. ABD kanadına baktığımızda ise TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Fabrika Siparişleri verisi dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Diğer yandan Cuma günü ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi geçtiğimiz haftadaki Fed toplantısı sonrasında bir miktar daha önem kazandı. Fed varlık alım azaltımı için istihdam sektörünün takip edileceğini belirtmişti. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.19000 – 1.19208 – 1.19447 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18501 – 1.18054 – 1.17633 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.42 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler bu haftada devam etti ve parite haftanın ilk işlem gününde 8.33 seviyelerini test etti. Haftanın ikinci işlem gününe de 8.33 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde küresel piyasalarda risk iştahının artması, bununla beraber gelişen ülke para birimlerine taleplerin artması TL’nin dolar karşısında değer kazanması nedenleri arasında yer aldı. TL’nin Temmuz ayı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak dolar karşısında yüzde 3 oranında değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda ise yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler TL tarafında volatilitenin artmasına neden olacaktır. 10:00’da açıklanacak olan TÜFE ve ÜFE verileri yakından takip edilecek. Geçtiğimiz hafta TCMB 3. Enflasyon Raporu’nu yayımlamış ve bu raporda 2021 yılı enflasyon beklentisini yüzde 12.2’den yüzde 14.1 seviyesine yukarı yönlü revize etmişti. USDTRY paritesini haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.40300 – 8.50024 – 8.61281 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.30557 – 8.22336 – 8.13489 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz Temmuz ayında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları Temmuz’u yaklaşık olarak yüzde 2.5 oranında yukarıda tamamlamıştı. Geçtiğimiz haftada da FED’in para politikası kurulu toplantısı gerçekleşmiş ve bir nebze güvercin denebilecek FED ile birlikte altın fiyatlarında ki yukarı yönlü hareketlenmeler desteklenmişti. Yeni haftaya girdiğimizde ise piyasaların gözü Cuma günü ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. Geçtiğimiz hafta FED kararı sonrasında istihdam piyasasının varlık alımı azaltma konusunda verilecek bir kararda ana faktörlerden biri olarak inceleneceğini belirtmişti. Bu sebeple Cuma günü gelecek olan veri merakla bekleniyor. Bununla birlikte piyasalar ABD kanadından gelen ISM imalat endeksi verisini izledi. Açıklamaya göre ABD’de söz konusu endeks Temmuz ayında beklentileri karşılamadı ve 59.5 olarak gerçekleşti. Veri her ne kadar beklentilerin altında kalsa da, 50 seviyesinin üzerinde gelen veri endekste büyümenin devam ettiğinin işaretini veriyor. Yeni günde TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Fabrika Siparişleri verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1820.00 – 1832.19 – 1845.83 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800.31 – 1790.69 – 1780.48 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.