GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.181 artarak 5.263.697’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 586 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 112 kişi artarak 47.768’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.131.453.
  • Koca: Ülkemizde kullanılan aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz. Yerli Covid - 19 aşısının son testleri yapılmaktadır. Testlerden başarıyla geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır.
  • TCMB Sunum: Politika faizi, güçlü bir dezenflasyonist etkiyi güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret edene ve orta vadede %5 hedefine ulaşılana kadar enflasyonun üzerinde bir seviyede belirlenmeye devam edilecek.
  • TCMB Sunumu: Kararlar şeffaf, öngörülebilir ve verilere bağlı alınmaya devam edilecek.
  • ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 6 ülkeye yönelik planladığı dijital vergi planını ertelediğini duyurdu.
  • AB, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yedi AB adayı ülkeye 2027 yılına kadar toplam 14,2 milyar euroluk katılım öncesi mali yardım paketi üzerinde anlaşma sağladı.
  • ABD basınının Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, Başkan Biden'ın altyapı yatırım paketi konusunda Cumhuriyetçi Senatör Shelley Moore Capito ile görüşmesi "yapıcı ve dostane" bir havada geçti.
  • ECB Başkanı Lagarde, güçlü ekonomi destek politikalarının pandemi ile ekonomik toparlanma arasında köprü olacak şekilde devam edeceğini bildirdi.
  • FED pandemi döneminde hayata geçirilen şirket kredi kolaylığı programını kademeli olarak tasfiye edeceğini duyurdu.

EURUSD

Piyasalar hafta içerisinde Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etmiş ve veri yüzde 2 ile 2018 yılından bu yana ilk kez Avrupa Merkez Bankası’nın hedefine ulaşmıştı. Fakat Avrupa Merkez Bankası’ndan yetkililerin bu yukarı yönlü ivmenin geçici olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. Bununla birlikte dün yine Euro bölgesinden gelen ÜFE verisi izlendi. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre bölgede üretici fiyat endeksi Nisan ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1 arttı. 2020 yılının Nisan ayına göre ise yüzde 7.6 artış yaşandı. Bunlara rağmen tüketici fiyatı tahminlerini izleyen endeks, fiyat artışlarının önümüzdeki 30 yıl içerisinde AMB’nın hedefinin altında kalacağını gösteriyor. Küresel bazda piyasalar 2023 yılının ortalarında AMB’ndan 10 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Fakat bu gösterge ile faiz artışı tahminine yönelik şüpheler artıyor. Ve hatta yavaş yavaş AMB’nın daha fazla gevşemeye gidebileceği yönündeki görüşlerde ortaya çıkıyor. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar ilk olarak 11:00’da Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Ardından 15:15 ve 15:30’da ABD kanadından gelecek olan ADP tarım dışı ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verileri izlenecek. Veriler ile volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.22169 – 1.22412 – 1.22674 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21800 – 1.21320 – 1.21023 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.54 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler hafta içerisinde devam etti. Bu hareketlenmeler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusundaki açıklamaları ile birlikte hız kazandı. Erdoğan Salı akşamı bir programda yaptığı açıklamasında; TCMB Başkanı ile görüştüğünü ve faizin düşmesi gerektiğini belirtti. Bu açıklama ile birlikte yukarı yönlü hareketlilik ivme kazanmış ve USDTRY paritesi tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmüştü. Bu hareketlenmeler ile 8.78 seviyelerini gören USDTRY paritesinde dün bir miktar aşağı yönlü gevşemeler gerçekleşti. Diğer yandan dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu yatırımcılar ile toplantılar gerçekleştirdi. Bu toplantıda Kavcıoğlu; piyasadaki erken gevşeme beklentisinin uygun olmadığını ve erken gevşemeye yönelik oluşan beklentinin ortadan kalkması gerektiğini belirtti. Bu açıklamalar paritedeki aşağı yönlü hareketlenmeleri bir miktar destekledi. Yeni günde ise 10.00’da yurtiçinden gelecek olan enflasyon verisi takip edilecek. Beklentiler yıllık bazda yüzde 17.25 seviyeleri. Veriler ile birlikte TL kanadında volatilite artacaktır. Haftanın dördüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.61242 – 8.67075 – 8.78153 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.55079 – 8.50498 – 8.46795 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1903 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Altın zaman zaman 1900 seviyelerinin altına sarkarken, zaman zaman 1900 seviyelerinin üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Küresel bazda piyasalar enflasyon risklerine odaklanmış durumda ve bu konudaki gelişmeler yakından izleniyor. Bununla birlikte yarın ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Mayıs ayında yüzde 7’nin üzerinde değer kazanımı yaşayan altın; Temmuz 2020’den itibaren en kazançlı ayını geride bıraktı. Bununla birlikte dün ABD kanadında Bej Kitap izlendi. Bej kitapta; geniş çaplı aşılamanın tüketici harcamalarında dikkat çekici etkileri görüldüğünü ve istihdam artışının nispeten sabit bir hızda arttığını, ücret artışlarının ılımlı seviyede olduğu belirtildi. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü olan ADP özel sektör istihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 15:15’te açıklanacak. Ardından İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ISM PMI verileri yakından izlenecek. Veriler sırasıyla 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915.82 – 1933.21 – 1950.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1895.49 – 1882.73 – 1870.70 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.