GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 11.837 artarak 2.723.316’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 668 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 68 kişi artarak 28.706’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.586.073.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Fransa ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Türkiye ile Suriye'deki ortak çıkarlarımızı gerçekleştirebilmek amacıyla yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz." dedi
  • Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, Türk savunma sanayiinin açık veya gizli ambargolarla hedef alındığı vurgulandı.
  • Katar Savunma Bakanlığı: Türkiye ile yeni işbirliği anlaşmaları imzaladık.
  • IMF Başkanı Georgieva, G20 ülkelerinden özel çekme hakları olarak adlandırılan rezerv para biriminin yeni tahsisi üzerinde çalışmak için devam sinyali aldıklarını ifade etti.
  • İtalya'da coronavirüs salgın eğrisinin yükselmesi ve İngiliz varyantının en yaygın tür haline gelmesi üzerine bazı bölgelerde okulların tamamen uzaktan eğitime geçmesi gibi yeni tedbirler açıklandı.

EURUSD

Almanya’dan gelen ekonomik verilere göre Ocak ayında işsizlik oranı artarak yüzde 6 dolaylarına ulaştı. Piyasalar böyle bir artış beklemiyordu ve bu artış bir miktar sürpriz oldu diyebiliriz. Son sekiz aydır Almanya’da işsizlik oranı artmıyordu. Koronavirüs pandemisi nedeniyle kısıtlamaların devam etmesi işsizlik sorununun oluşmasına etki ediyor. Almanya Başbakanı Merkel bugün kısıtlamaların ay sonuna kadar uzatılmasını da kapsayan adımları görüşmek için devlet adamları ile biraraya gelecek. Diğer yandan Euro bölgesinden gelen TÜFE verisi izlendi. Gelen veriye göre Euro bölgesinde tüketici fiyat endeksi Şubat ayında aylık bazda yüzde 0.9 olarak gerçekleşti. Veri beklentilere paralel olarak geldi ve şaşırtmadı. Böylelikle Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı olan enflasyon hedefinden halen çok uzakta olduğu görüldü. Haftanın üçüncü işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Bununla birlikte 16:15’da ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdamı küresel bazda dolarda volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21086 – 1.21857 – 1.22486 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20629 – 1.19995 – 1.19543 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 7.48 seviyelerini test eden parite, yeni haftaya 7.42 seviyelerinde başladı ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte Pazartesi günü 7.21 seviyeleri test edildi. Ardından kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Piyasalar dün Ticaret Bakanı Pekcan’ın açıklamalarını takip etti. Pekcan; ihracatın yüzde 9.6 artış ile 16 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bu rakamın tüm zamanların en yüksek Şubat ayı ihracat rakamı olduğunu belirtti. Ardından cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğleden sonra İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Açıklamalar genel olarak piyasalar tarafından olumlu karşılanırken, eylem planının 2 yıllık bir zaman içerisinde uygulanmak üzere hazırlandığı belirtildi. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler Şubat ayında TÜFE’nin aylık bazda yüzde 0.70 oranında artabileceği yönünde. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.49431 – 7.61028 – 7.75109 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.20440 – 7.08844 – 6.92278 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta Amerika hazine tahvil faizlerinde yaşanan hareketlenmeler ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları kötü bir haftayı geride bırakmıştı. Yeni hafta ile birlikte bir miktar toparlanma çabasına giren fiyatlar haftanın ilk günü 1760 seviyelerini test etse de buralarda tutunamadı ve aşağı yönlü hareketler ile birlikte 1706 seviyeleri test edildi. Haftanın üçüncü işlem gününe 1733 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TSİ 16:15’da ADP özel sektör istihdam verisi takip edilecek. Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü sayılabilecek bu veri ile birlikte ABD’de ki istihdam hakkında ipuçları aranacak. Ardından TSİ 18:00’da ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verisi küresel bazda volatilite artıracaktır. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1757.69 – 1783.77 – 1812.81 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1717.49 – 1700.30 – 1675.99 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.