GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.241 artarak 2.616.600’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 640 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 83 kişi artarak 27.821’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.504.050
  • Kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
  • DW’nin haberine göre Türkiye, F-35 programına geri dönmek amacıyla ABD’de danışmanlık faaliyetinde bulunması için bir hukuk firmasıyla anlaştı.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, eski Trump yönetimi tarafından Çin mallarına uygulanan tarifeleri şimdilik koruyacağını ancak ayrıntılı bir incelemeden sonra nasıl ilerleyeceğini değerlendireceğini bildirdi.
  • Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'in  bugün yapılacak G7 liderler zirvesinde Covid – 19 salgınına dünya çapında verilen yanıta ve global ekonominin yeniden inşa edilmesi çabalarına odaklanacağını açıkladı.
  • GameStop olayının aktörleri ABD Temsilciler Meclisinde ifade verdi.

Ne Olacak?

  • Fitch, Türkiye'ye ilişkin yılın ilk değerlendirmesini bugün açıklayacak.
  • Yurtdışı piyasalarda PMI verisi açıklanacak.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın yayımladığı son para politikası toplantısının tutanaklarını takip etti. Tutanaklara göre; üyelerin yeterli parasal teşviklerin sürdürülmesinin zaruri olduğu konusunda hemfikir oldukları, nominal faiz oranlarının finansal koşulların olumlu kalıp kalmadığını değerlendirmek için uygun bir gösterge olmadığını ve reel faizlerde daha sürdürülebilir bir yükseliş hisse senedi piyasalarının cazibesini azaltarak daha geniş kapsamlı bir yeniden fiyatlamaya neden olabileceği belirtildi. Haftanın son işlem gününe girerken piyasalar 1Almanya’dan gelecek olan ÜFE ve İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 10:00 ve 11:30’da açıklanacak. Ardından 12:00’da da Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri izlenecek. Dolar endeksinin hafta içerisinde toparlanma hareketleri ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi 1.2023 seviyesi ile haftanın en düşük seviyesinde fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Buralardan itibaren bir miktar toparlanma hareketleri yaşayan EURUSD paritesinde haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21142 – 1.21739 – 1.22257 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20538 – 1.20045 – 1.19564 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat ayı toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında banka faiz oranı kararını açıkladı ve sürpriz yapmayarak politika faizini yüzde 17’de tuttu. Karar metnine bakıldığında ise ‘uzun müddet sıkı duruş’ ifadesinin korunduğu görüldü. Ek olarak yine karar metninde gerekmesi halinde ilave sıkılaştırma yapılabileceği de yer aldı. Enflasyon konusuna baktığımızda ise yüzde 5 hedefine vurgu yapıldığı görüldü. TCMB Başkanı Ağbal önceki açıklamalarında bu hedef üzerinde durmuştu. Karar sonrasında TL varlıklarında sert hareketlenmeler yaşanmadı. Dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesi 7.00 seviyesinin altında fiyatlamalarına devam etti. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.03 seviyelerin de başlayan USDTRY paritesi haftayı hangi seviyede kapatacak yakından takip edilecek. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. ABD kanadında ise TSİ 18:00’da açıklanacak olan Mevcut Ev Satışları verisi yakından takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.02153 – 7.10093 – 7.20769 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.90551 – 6.81155 – 6.70742 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1824 seviyelerinde başlangıç yapan ons altında hafta içerisinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Amerika kazanadın da hazine tahvil faizlerinde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler, faiz getirişi olmayan değerli metallere olan ilgiyi azalttı. Bununla beraber dolar endeksinde yaşan toparlanmalar ons altın üzerinde baskılar oluşturdu. Hafta içerisinde St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın; ABD’de enflasyonun 2021 yılında toparlanabileceğini beklediğine yönelik açıklamaları da altındaki baskıları destekledi. Kovid19 aşılama çalışmasına baktığımızda ise ABD Başkanı Joe Biden ile aşılamanın hız kazandığı görülüyor ve bu da piyasalarda olumlu karşılanıyor. Öyle ki ABD’de vakalarda bir miktar toparlanmalar mevcut. Haftanın son işlem gününde piyasalar genel olarak Euro, İngiltere ve ABD kanadından gelecek olan PMI verilerini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1782.80 – 1800.02 – 1826.03 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1752.99 – 1730.70 – 1706.38 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda petrol de yaşanan ralli dikkatleri oldukça üzerine çekmişti. Bu ralli ile birlikte petrol fiyatları artık pandemi öncesindeki seviyelere döndü. Amerika kanadında hafta içerisinde soğuk hava dalgasının etkili olması ve bu soğuk hava dalgası ile birlikte Teksas’ta üretimlerin aksaması petrolü yukarı yönlü destekledi. Diğer yandan yine hafta içerisinde piyasalar düşen haber akışlarına göre Suudi Arabistan’ın Nisan ayından itibaren üretimi artırmayı planladığı belirtiliyor. Gelen bu haber akışı ile birlikte hafta içerisinde petroldeki ralli ara vermiş ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Diğer yandan piyasalar dün Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de stoklar …. Olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 2.429 milyon varil daralacağı yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlarda volatilite arttı. Haftanın son işlem gününde BRENT grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 63.78 – 64.68 – 65.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.01 – 60.26 – 58.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.