Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 22.556 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 196 kişi olduğu açıklandı.
 • Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Nureddin Nebati’nin getirildiği duyuruldu.
 • Sağlık Bakanı Koca: Virüsler, gribe yol açan Influenza’daki gibi, zamanla değişime uğrar. Bizim verdiğimiz mücadeleye ve değişen şartlara karşı virüs de hayatta kalma mücadelesi verir. Yeni varyantlardan endişe duyulabilir, fakat salgının sonunun zayıf varyantlarla geleceğini unutmayın.
 • TCMB’nin 2014’ten sonra gelen ilk döviz müdahalesinde işlem büyüklüğü spot ve vadeli piyasa toplamında yaklaşık 1 milyar dolar olarak gerçekleştiği belirtiliyor.
 • S&P, Türkiye’nin 2021 yılı için büyüme tahmininin %8,6'dan %9,8'e, 2022 yılı için büyüme tahmini %3,3'ten %3,7'ye yükseltti.
 • ABD'de ilk Omicron varyantı tespit edildi.
 • Fed, güçlü talebe rağmen, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve iş gücü arzında yetersizliğin ABD'de büyümeyi kısıtladığını bildirdi.
 • Fed Başkanı Powell: Enflasyonu engellemek için araçlarımızı kullanacağız.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Biden'ın Mart ayında çıkardığı 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketinin talebin güçlenmesine katkı verdiğini, ancak cari yüksek enflasyonda küçük bir faktör olduğunu savundu.
 • ABD Eski Başkanı Trump, yeniden aday olup olmayacağına ilişkin, "Ülkeyi seviyorsanız başka seçeneğiniz yok." dedi
 • Cleveland Fed Başkanı Mester, faizin gelecek yıl, ihtiyaç duyulursa, birkaç kez yükseltilebileceğini söyledi.
 • İran Petrol Bakanı Cevad Oci, ABD yaptırımlarına rağmen geçen yıla göre petrol satışlarının önemli ölçüde arttığını söyledi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit’in açıklamasına göre Euro bölgesinde imalat PMI verisi Kasım ayında hafif bir yükselme yaşadı ve 58.4 değerine ulaştı. Bir önceki ay söz konusu endeks 58.3 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya kanadında ise imalat PMI 10 ayın en düşük seviyesi olan 57.4 seviyesine geriledi. Her ne kadar endeksler 50 seviyesinin üzerinde gerçekleşmiş olsa da tedarik sıkıntılarının devam etmesi piyasalarda zaman zaman endişelerin artmasına neden oluyor. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan İşsizlik Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. 16:30’da ise ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi takip edilecek. Bunlar dışında dün ABD kanadından gelen ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Buna göre ABD’de Kasım’da özel sektör istihdam 534 bin kişi arttı. Veri beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. Şimdi gözler yarın yine ABD’de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. Yarın açıklanacak bu veri ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13835 – 1.14426 – 1.15287 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12579 – 1.11886 – 1.11148 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

USDTRY paritesi haftanın üçüncü işlem gününde de tarihi rekor seviyelerini gördü ve 13.85 seviyeleri test edildi. Parite bu seviyelerde fiyatlamalar gerçekleştirirken, TCMB kanadında bir müdahale gerçekleşti. TCMB, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları sebebiyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini açıkladı. Ek olarak yapılan bir başka açıklamada; Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlandığı belirtildi. TCMB’nin bu müdahalesi sonrasında USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve 12.50 seviyesinin altları test edildi. Bu seviyelerde uzun süre tutunamayan parite tekrar 13.00 seviyesinin üzerine çıktı. TCMB’nin yaptığı doğrudan döviz müdahalesinin geçmişine bakıldığında en son müdahalenin Ocak 2014’te yapıldığı görülüyor. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında faiz konusunda; bugüne kadar girdiğimiz hiçbir yoldan nasıl dönmediysek inşallah bu yoldan da geri dönmeyeceğiz açıklamasında bulundu. Yeni günde piyasalar 16:30’da ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini takip edecek. USDTRY paritesinde 13.85 – 14.00 – 14.25 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 13.21 – 12.65 – 12.22 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Son zamanlarda piyasalar küresel bazda koronavirüsün yeni varyantı omicron hakkında gelen haber akışlarını yakından takip ediyor. Bu haber akışları zaman zaman güvenli liman ihtiyacını doğuruyor. Diğer yandan hafta içerisinde FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edildi ve Powell varlık alım programında azaltımın daha önce bitirilebileceğine yönelik söylemlerde bulundu. Bu söylemler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturdu ve altın haftanın dördüncü işlem gününde 1778 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde piyasalar TSİ 16:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edecek. Yarın ise yine ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1782 – 1800 - 1813 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1770 – 1758 - 1750 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.