Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 23.946 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 290 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk ekonomisi ikinci çeyrekte reel olarak %21,7 büyüyerek, dünyada en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu.
  • Erdoğan: Açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamı Türk ekonomisinin dinamizmini, üretim gücünü ve dayanıklılığını bir kez daha ispat etmiştir.
  • Erdoğan: Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadık. Arkadaşlarımız en kısa zamanda bu yeni paketi Meclisin gündemine getirecekler.
  • Erdoğan: (Yeni anayasa) Her ne şekilde olursa olsun önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız.
  • Fitch, ECB'nin 2025'e kadar faiz artırmasını beklemiyor.
  • OPEC+ ülkeleri, dünkü toplantıda petrol üretim artışı konusunda anlaştı. OPEC+'nın mevcut politikasına göre günlük 400.000 varil petrol üretim artışı devam edecek.
  • Beyaz Saray, OPEC ve müttefiklerinin petrol üretimini kademeli olarak  artırmaya devam etme kararından memnuniyet duyduklarını bildirdi.
  • İran Petrol Bakanı Ovji, ABD'nin uyguladığı yaptırımlara rağmen petrol ihracatını artırmaya kararlı olduklarını söyledi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Verilere göre Ağustos ayında Euro bölgesinde imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi gerileme yaşadı ve 61.4 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki ay söz konusu veri 62.8 seviyesindeydi. Gelen veri ile birlikte imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi 2021 Şubat’tan itibaren en düşük seviyesinde gerçekleşti. Her ne kadar veri bir önceki aydan düşük gelmiş olsa da 50 seviyesi üzerinde gelerek sektörde büyümenin devam ettiği işaretini veriyor. Amerika kanadına baktığımızda ise ADP özel sektör istihdam verisi takip edildi ve veri beklentilerin altında gelerek 374K olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 613K düzeylerindeydi. Ardından ISM İmalat Satın Alma Müd. Endeksi izlendi ve endeks beklentilerin üzerinde 59.9 olarak gerçekleşti. Yeni günde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan ÜFE ve 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verilerini takip edecek. Hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18685 – 1.19090 – 1.19464 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen büyüme verisini takip etti. Açıklamaya göre Türkiye ekonomisi 2021 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 21.7 büyüme gerçekleştirdi. Yine aynı dönemde çeyreklik büyüme ise yüzde 0.9 olarak kayıtlara geçti. Veriler beklentilere paralel geldi ve veriler ardından TL’nin dolar karşısında bir miktar değer kazanımları yaşadığı görüldü. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.35 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 8.30 seviyesinin altında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s’in Küresel Makro Görünüm 2021-2022 raporundaki Türkiye analizi takip edildi. Moody’s bu raporunda Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5 seviyesinden yüzde 6 seviyesine yukarı yönlü revize etti. Haftanın dördüncü işlem gününde piyasalar 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.38753 – 8.45109 – 8.55080 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.23249 – 8.15638 – 8.05286 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftanın Cuma günü Jackson Hole sempozyumunda güvercin bir FED Başkanı konuşması ardından yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında gözler tekrar Cuma gününde. Bilindiği gibi FED’in varlık alım programında azaltım yoluna gitmek için zamanlamayı planlamasında yardımcı olacak başlıca konuların başında istihdam sektörü geliyor. Bu sebeple Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek. FED Başkanı Powell geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasında da; istihdam sektöründe gözle görülebilir bir gelişme yaşandığında varlık alım azaltımının bu yıl içerisinde başlayabileceğine yönelik işaretler vermişti. Tarım dışı istihdam verisi öncesinde ise dün gelen ADP özel sektör verisi izlendi. Veri beklentilerin altında 374 bin kişi olarak gerçekleşti. Beklentiler 613 bin kişi düzeylerindeydi. Fakat ardından gelen ISM’in raporuna göre imalatın Ağustos ayında beklentilerin güçlü toparlandığı görüldü ve 59.5 olarak gerçekleşti. Yeni günde ise piyasalar TSİ 15:30’da yine ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1820.22 – 1832.61 – 1845.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1805.58 – 1795.56 – 1780.84 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.