Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 20.890 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 96 kişi olarak açıklandı.
  • Sağlık Bakanı Koca: Çarşamba günü aşacağımız bir gelişme var. Biontech aşısının üretiminde yaşanan aksama sebebiyle ülkemize sevkiyatta birkaç gün azalma olacak. Bu aşıyı tercih edenlerin aşı olmaya randevu almadan gelmemesini rica ediyorum. Anlayışınız için sağ olun. Sinovac’ta aksama yok.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yangından etkilenen tüm alanlar afet bölgesi ilan edildi.
  • Erdoğan: Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir.
  • ABD'de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı.
  • Pfizer/Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği ile yapılan son anlaşmada Covid-19 aşısı fiyatlarını yükseltti.
  • Avrupa Merkez Bankası, yaptığı stres testlerinin ortaya konan senaryoda küçük Avrupalı bankaların büyük olanlara göre daha fazla sermaye kaybı ile karşı karşıya kalacaklarını gösterdiğini bildirdi.
  • Milli Savunma Bakanı Akar ile Afganistan Savunma Bakanı Mohammadi arasındaki telefon görüşmesinde ikili ilişkiler ve Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliği ele alındı.
  • Çin'de Temmuz ayında İmalat PMI verisi 50,4 ile beklentilerin altında kaldı.
  • Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, aralarında Çin gibi ülkelerin olduğu bir dizi ülkenin merkez bankası dijital parası konusunda ilerleme sağladığına işaret ederek Fed'in bu konuda ilerlemesi için nedenler ortaya koydu.

EURUSD

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde piyasalar Euro bölgesinden gelen büyüme verisini takip etti. Eurostat’ın açıklamasına göre Euro bölgesinde ekonomi ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 2 büyüme gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler büyümenin yüzde 1.5 dolaylarında olabileceği yönündeydi. Ek olarak bölgeden gelen enflasyon verisine baktığımızda da Temmuz ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde yüzde 2.2 seviyesine çıktığı görüldü. Gelen veri ile bölgede enflasyonun Avrupa Merkez Bankası hedefinin üzerinde olduğu görüldü. Fakat yetkililerin yaptığı açıklamalar enflasyondaki yükselişin geçici olduğu yönündeydi. Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.90 yukarıda kapamıştı. Yeni haftaya 1.1867 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde piyasalar haftanın ilk işlem gününde Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. TSİ 10:55 ve 11:00’da Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. 17:00’da ise ABD kanadından gelecek olan ISM PMI verisi dolar endeksi için önemli bir veri olarak karşımıza çıkıyor. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.18947 – 1.19208 – 1.19447 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18501 – 1.18054 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Kavcıoğlu yılın 3. Enflasyon Raporu’nu yayınladı. Rapora göre; yıl sonu için Merkez Bankası enflasyon tahminini yüzde 12.2 seviyesinden yüzde 14.1 seviyesine yukarı yönlü revize etti. 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi de yüzde 7.5 seviyesinden yüzde 7.8 seviyesine yukarı yönlü revize edildi. TCMB Başkanı yaptığı açıklamalarda; enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu, yıl sonunda bu yükselişin yavaşlayacağını beklediklerini ve politika duruşunun enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edileceğini belirtti. Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 1.40 dolaylarında aşağıda kapadı. Yeni haftaya 8.42 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelecek olan İmalat PMI verisi takip edilecek. Veri 10:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. 17:00’da ise ABD kanadından gelecek olan ISM PMI verisi dolar endeksinde küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. USDTY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.50024 – 8.61281 – 8.70138 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.40300 – 8.30557 – 8.22336 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında 1832 seviyeleri görülmüştü. Bu seviyelerden itibaren bir miktar gevşemeler yaşandı ve altın haftayı 1814 seviyelerinde kapattı. Böylelikle altın haftayı yüzde 0.70 oranında yukarıda kapattı. Yeni haftaya girdiğimizde genel olarak haftaya baktığımızda en dikkat çeken konuların başında ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi yer alacak. Geçtiğimiz hafta FED Temmuz ayı para politikası kurulu toplantısını gerçekleştirmiş ve toplantı sonrasında faiz ve varlık alım programında bir değişikliğe gitmemişti. Bu toplantıda FED istihdam piyasasının varlık alımı azaltımı kararında ana unsurlardan biri olduğunu belirtmişti. Bu sebeple Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi önemini daha da artırdı. Yeni günde ise piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan ISM İmalat Satın Alma Müd. End. Verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1816.63 – 1832.19 – 1845.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1800.31 – 1790.69 – 1780.48 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.