GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.288 artarak 5.430.940’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 462 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 42 kişi artarak 49.774’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.300.504.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Fiyat İstikrarı Komitesi ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi. Bakan Elvan, komitenin enflasyonla mücadelede yapısal problemlerin çözümünde ihtiyaç duyulan koordinasyonu sağlayacağını ifade etti.
  • IMF, ABD ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini %6,4'ten %7'ye, 2022 büyüme beklentisini de %3,5'ten %4,9'a yükseltti. Fed'in ilk faiz artırımını 2022 sonunda ya da 2023 yılı başında bekliyor. Varlık alımlarının azaltılmasına gelecek yıl ilk yarısında başlanmasını öngörüyor.
  • Philadelphia Fed Başkanı Harker, Fed'in varlık alımlarının hızını yavaşlatmaya bu yıl başlamasına hazır olduğunu söyledi.
  • St Louis Fed Başkanı Bullard, enflasyon oranının 2022'de beklenenden daha yüksek olabileceğini söyledi.
  • OPEC+ toplantısında henüz petrol üretimi konusunda uzlaşmaya varılamadı.
  • Fiyatı 3.500 TL üstünde olan cep telefonu satışlarında 3 ay, tablet bilgisayarda 6 ay taksit yapılacak. Konut hariç taksitli mal ve hizmet satışında taksit 12 ayı aşmayacak.
  • ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye'nin de yer aldığı ülkeler küresel GSYH'nin %90'ını temsil eden 130 ülke, uluslararası vergi reformu konusunda anlaştı.

EURUSD

ECB Başkanı Christine Lagarde; Avrupa Sistemsel Risk Kurulu Başkanı olarak dün bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmasında Lagarde; Euro bölgesinde ekonomik görünümün hızlı aşılanma ile iyileştiğini, olumsuz senaryoların gelişmesi olasılığının azaldığını fakat virüsün varyantlarının halen ekonomik toparlanma için risk oluşturabileceğini belirtti. Ek olarak Lagarde; Euro bölgesi bankalarının temettü ödemelerine getirilen sınırlamaların Eylül ayında kaldırılabileceğini sözlerine ekledi. Diğer yandan ECB yönetiminin 6 Temmuzda uzun süredir devam eden stratejisini gözden geçirmek için toplanacağı OMFIF tarafından duyuruldu. Toplantının 7-8 Temmuz’da devam edeceği bekleniyor. Bu sebeple önümüzdeki hafta gelebilecek açıklamalar Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Yeni günde küresel bazda gözler ABD kanadında olacak. TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri dolar endeksinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir veri EURUSD paritesinde baskıların oluşmasına neden olabilir. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18792 – 1.19221 – 1.19718 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18321 – 1.17633 – 1.17067 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen İmalat PMI verisini takip etti. Açıklamaya göre Türkiye’de Haziran ayında imalat PMI 51.3 olarak gerçekleşti. Böylelikle Mayıs ayında 50 seviyesinin altın inen endeks tekrar 50 seviyesinin üzerine çıkmış oldu. Diğer yandan piyasalar TCMB’nin yabancı para karşılık oranları hakkında attığı adımı takip etti. TCMB’den yapılan açıklamaya göre; yurtdışı bankalar ve kıymetli maden depo hesapları hariç mevduat ve katılım fonları ve müstakrizlerin fonları için zorunlu karşılık oranını tüm vadelerde 200 baz puan artırırken; TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranı yüzde 20 seviyesinden yüzde 10 seviyesine düşürüldü. Söz konusu uygulama 19 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Haftanın son işlem gününde piyasaların gözü ABD kanadında olacak. 15:30’da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda dolar endeksinde volatiliteyi artıracaktır. FED’in de yakından takip ettiği veri haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.72431 – 8.75060 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.65089 – 8.61281 – 8.57128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

15-16 Haziran Fed toplantısı sonrasında beklenenden daha önce FED’in faiz artış yoluna gidebileceği beklentileri oluşmuş ve önümüzdeki toplantılarda varlık alım programının tartışılabileceği belirtilmişti. Bu gelişme sonrasında sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, hafta içerisinde de güçlü doların etkisi ile zayıf bir performans sergiledi. Ons altının aylık performanslarına baktığımızda Nisan ve Mayıs ayını kazanç ile kapadığı görülüyor. Fakat ons altın Haziran ayında 2016 Kasım ayından bu yana en büyük aylık kayıplarından birini yaşadı. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde altın fiyatlamaları için gözler ABD kanadında istihdam verisin olacak. 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri ABD’deki istihdam sektörünün son durumunun ipuçlarını verecek. FED’in de yakından izlediği veriler ile birlikte hareketlilik oldukça artacaktır. Piyasalardaki beklentiler Haziran ayında tarım dışı istihdamın 700K olabileceği yönünde. XAUUSD grafiğini haftanın son işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1795.22 – 1810.13 – 1825.57 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1764.83 – 1750.12 – 1735.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.