GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.112 artarak 5.256.516’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 602 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 129 kişi artarak 47.656’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.124.081.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart, faiz yükünü düşürmemiz lazım. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için rahatlama dönemine girmiş olacağız.
  • Erdoğan: "(ABD Başkanı Biden ile görüşme) Ön hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz. Görüşmede Türkiye-ABD ilişkileri niçin böyle bir gerilim safhasında, bunu soracağız."
  • Erdoğan: Biz S-400'ü durup dururken almadık, ihtiyacımız olduğu için aldık. Türkiye'nin kendini koruma hakkı yok mu?
  • Erdoğan: Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız.
  • Erdoğan: Kanal İstabul'a bağımsızlığımızın, egemenliğimizin tesis edileceği stratejik bir yatırım olarak bakıyoruz.
  • Erdoğan: "(Yeni anayasa) 128 madde üzerinde bu çalışmamızı yapacağız, çıkarılması, ilave edilmesi gerekenleri konuşacağız, 'tamam' dediğimiz anda Devlet Bey'e takdim edeceğiz."
  • Erdoğan: "Artık parlamenter demokrasi bizim için mazi oldu. Millet için de mazi oldu."
  • Erdoğan: "(Yeni anayasa) Adeta bir Anayasa Bilim Kurulu oluşturmanın gayreti içinde olduk. Bu kurulla çalışmamızı yürütelim ve en geniş anlamda uzlaşı sağlayalım istiyorum.
  • Beyaz Saray Basın Sözcüsü Pskai'nin yardımcısı Karine Jean-Pierre, altyapı yatırım planı konusunda Biden yönetiminin Cumhuriyetçilerle  iyi niyetli, sağlıklı müzakereler gerçekleştirmekte olduğunu  söyledi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre Euro bölgesinde enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 2 olarak gerçekleşti. Böylelikle veri 2018 yılından bu yana ilk kez yüzde 2’leri gördü. Bilindiği gibi uzun zamandır Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar aşağısı. Gelen veri ile bu hedefe her ne kadar ulaşılmış olunsa da, bu artışın geçici olduğu ve uzun vadeli olmayacağı bekleniyor. Daha önceki bazı raporlarda enflasyonun ivmelenebileceği fakat yıl sonuna doğru fiyat baskılarında azalmalar yaşanacağı beklendiği belirtilmişti. Diğer yandan bölgenin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da işsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 6 seviyesine geriledi. Ülkede koronavirüs tedbirlerinin yavaş yavaş kaldırılması ile işsizlik düştü ve ekonomide iyileşmeye yönelik iyimserlikler arttı. Ek olarak Euro bölgesinde IHS Markit’in açıklamasına göre imalat PMI rekor kırdı ve Mayıs ayında 63.1 seviyesine çıktı. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasalar TSİ 20:10’da konuşma yapması beklenen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ı takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.22412 – 1.22674 – 1.22852 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.22121 – 1.21800 – 1.21320 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya yurtiçinden gelen ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme verisi ile başlayan TL kanadı verinin ardından Pazartesi gününü dolar karşı en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimlerinden biri olarak kapatmıştı. Salı günü ise piyasalar İstanbul Sanayi Odası’nın paylaştığı Türkiye İmalat PMI verisini izledi. Açıklamaya göre Mayıs ayında Türkiye’de imalat PMI 49.3 olarak gerçekleşti. Böylelikle veri son bir yıl içerisinde ilk kez 50 seviyesinin altına inmiş oldu. Bilindiği gibi 50’nin üzerindeki seviyeler büyümeye işaret ederken; 50 altındaki seviyeler ise daralmaya işaret ediyor. Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TRT’de katıldığı program takip edildi. Bu programda Erdoğan; Merkez Bankası Başkanı ile görüştüğünü ve faizleri düşürmenin şart olduğunu, faiz yükünün düşürülmesi gerektiğini açıkladı. Bu açıklama ardından USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler hızlandı ve parite tüm zamanların rekorunu yeniledi ve 8.78’leri test etti. Yarın ise yurtiçinden gelecek olan TÜFE verisi TL varlıklarında volatiliteyi oldukça etkileyecektir. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.65214 – 8.70091 – 8.78103 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 8.61139 – 8.51232 – 8.46795 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Nisan ayından itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, Mayıs ayında da bu hareketlerine devam etti. Bu altın Mayıs ayını yüzde 7’nin üzerinde değer kazanımı ile kapattı. Bu oran ise Temmuz 2020’den beri en kazançlı aylardan biri olarak kayıtlara geçti. Küresel bazda piyasalar enflasyon riskini yakından takip ediyor. ABD kanadında son açıklanan enflasyon verisinin beklentileri oldukça aşması ile birlikte küresel bazda volatilite artmıştı. Fakat Fed yetkilileri bunun beklendiğini ve bunların geçici olduğunu beklediklerini açıkladılar. Diğer yandan Fed’in enflasyon hedeflemesinde kullandığı PCE Endeksi ise geçen seneye kıyasla yüzde 3.6 arttı. Bu oran ile 2008 yılından bu yana en büyük yükseliş yaşanmış oldu. Altın fiyatlarında piyasaların hafta içerisinde merakla beklediği başlıca konulardan biri Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri. Geçtiğimiz ay beklentilerin oldukça altında gelen veri sonrasında, bu ay gelecek veri yakından takip edilecek. Yeni günde ise 21:00’da ABD kanadında açıklanacak Bej Kitap izlenecek. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1915.78 – 1931.30 – 1950.36 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1881.98 – 1870.08 – 1851.51 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.