GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 40.806 artarak 3.357.988’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.424 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 176 kişi artarak 31.713’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.035.043.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Önümüzdeki Ağustos, Eylül gibi, yaz dönemi ilk aşımızın biteceğine, başarıyla sonuçlanacağına inanıyorum" dedi.
  • Dünya Sağlık Örgütü: Avrupa'da aşılama kabul edilemez şekilde yavaş ilerliyor
  • SPK, açığa satış yasağına uymayan 10 yabancı kuruma toplam 26,4 milyon TL para cezası uygulanmasına karar verdi.
  • ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, ABD'nin uygulamakta olduğu ekonomik ve finansal yaptırımlar için bir gözden geçirmenin başlatıldığını, ancak bu yaptırımların güçlü ve uygulanabilir bir araç olarak kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini vurguladı.
  • Ticaret Bakanı Raimondo, ABD'nin Çin'den yapılan metal ithalatı üzerindeki tarifelerinin, diğer endüstriler için sorunlar yaratmasına rağmen, ülkenin çelik ve alüminyum üreticileri için rekabeti dengelemesine yardımcı olduğunu söyledi.
  • OPEC+ Mayıs ayından itibaren petrol üretim kesintilerini kademeli olarak hafifletme kararı aldı.
  • Suudi Arabistan Enerji Bakanı, günlük 1 milyon varillik gönüllü üretim kısıntısını Mayıs-Temmuz döneminde 250-350-450 bin varil azaltacaklarını açıkladı.
  • Japon hükümeti, Covid – 19 vakalarının artış gösterdiği Osaka, Hyogo ve Miyagi'de salgına karşı sert tedbirler uygulanması kararı aldı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1793 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde volatilitenin yükselmesi ve bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım hızını yavaşlatmaması Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Dolar endeksinin de toparlanma hareketleri sergilemesi ile birlikte EURUSD paritesinde hafta içerisinde 1.1704 seviyeleri test edildi. Ardından parite bu seviyelerden itibaren bir miktar toparlandı. Haftanın son işlem gününe ise 1.1775 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranları ve Saatlik Ort. Kazançlar dolarda küresel bazda volatiliteyi etkileyecektir. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Dün ise Euro bölgesinden gelen İmalat Satın Alma Müdürleri endeksi (PMI) verisi izlendi. Mart ayında söz konusu veri beklentilerin bir miktar üzerinde 62.5 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 62.4 seviyeleri idi. Yeni günde Paskalya Tatili sebebiyle yurtdışında ABD, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerde piyasalar tatil. Bu sebeple diğer günlere nazaran gün içerisinde paritede volatilite bir miktar daha az olabilir. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.18267 – 1.18906 – 1.19887 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17514 – 1.16885 – 1.16106 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Son iki haftadır TL kanadında yoğun gündem takip ediliyor. Geçtiğimiz hafta TCMB’de Başkan değişikliği sonrasında bu haftada TCMB Başkan Yardımcısı değişikliği gerçekleşti. Bu gelişmeler ile TL kanadında volatilite artmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.01 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmler gerçekleşmiş ve parite 8.45 seviyelerini test etmişti. Fakat bu seviyeler ardından TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun da açıklamaları ile birlikte paritede gevşeme hareketleri gerçekleşmişti. Dün bu gevşeme hareketleri devam etti ve TL dolar karşı değer kazanan gelişen ülke para birimleri arasında öne çıktı. Haftanın son işlem gününde 8.10 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Dün ise yurtiçinden gelen imalat PMI verisi izlendi ve veriye göre Mart ayında 52.6 seviyesine yükseldiği görüldü. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.15026 – 8.30299 – 8.47227 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.00130 – 7.85217 – 7.70857 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

EURGBP

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 0.8553 seviyelerinde başlangıç yapan EURGBP paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Özellikle Euro varlıklarında baskılar oluşması ve Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım hızını yavaşlatmaması Euro’da zaman zaman değer kayıpları yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan İngiltere kanadında aşılama son hızıyla devam ediyor ve 5 Ocak’tan beri ulusal karantinada olan ülke de tedbirlerin bir miktar gevşetilmesi için 4 aşamalı bir plan uygulanıyor. Tedbirlerin azalacağı ve ekonominin tekrar canlanabileceği beklentileri ile birlikte Sterlin’de değer kazanımları gerçekleşiyor. Bu değer kazanımları ile birlikte Sterlin dolar karşısında yaklaşık olarak iki haftanın en iyi seviyelerinde fiyatlanıyor. Bu gelişmeler ile aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURGBP paritesi son 1 yılı aşkın sürenin en düşük seviyelerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanmalarda sırasıyla 0.85205 – 0.85333 – 0.85565 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 0.84909 – 0.84686 – 0.84515 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.