GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.891 artarak 2.711.479’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 645 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 69 kişi artarak 28.638’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.578.181.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sermaye piyasalarının güçlendirilmesi konusunda da yeni adımlar atacağız.
  • Erdoğan: Aşılamada 9 milyonu aştık ve dünyada ilk 5 ülke içine girdik.
  • Erdoğan: Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, her iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek.
  • Erdoğan: Lokanta ve restoranlar %50 kapasite ile açılacak.
  • Erdoğan: Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek.
  • Erdoğan: Akşam saat 21.00 sonrasında sokağa çıkma yasağı sürecek.
  • Erdoğan: 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için düşük ve orta riskli illerimizde düzenleme kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır.
  • Sağlık Bakanı Koca: İllerimiz risk değerlendirme kriterlerine göre 4 kategoriye ayrıldı. Düşük riskli(mavi), orta riskli(sarı),yüksek riskli(turuncu) ve çok yüksek riskli(kırmızı) kategorileri belirlendi. Buna göre normalleşme adımları uygulanacaktır. Tedbirli ve kademeli normalleşeceğiz.

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde imalat PMI endeksinin Şubat ayında 57.9 seviyesine yükseldiği görüldü. Bu rakam ise 2018 Şubat ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak karşımıza çıktı. Aynı şekilde Almanya’da da imalat sanayi PMI Şubat ayında 60.7 puana çıktı. Bu seviye de Ocak 2018’den beri en iyi seviye olarak kayıtlara geçti. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan önemli veri akışlarını takip edecek. İlk olarak TSİ 11:55’te Almanya’dan gelecek olan İşsizlik Oranı verisi izlenecek. Ardından TSİ 13:00’da ise Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği bu veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite yükselecektir. Bilindiği gibi AMB’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat pandemi ve euro’nun güçlü duruşu bu hedefe ulaşma konusunda umutları azaltıyor. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20629 – 1.21086 – 1.21857 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.19995 – 1.19543 – 1.19165 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya piyasalar yurtiçinden gelen büyüme verisi ile başladı. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye 2020 yılında yüzde 1.8 oranında büyüme gerçekleştirdi. Son çeyreğe baktığımızda ise büyüme yıllık bazda dördüncü çeyrekte yüzde 5.9 olarak gerçekleşti. Gelen veriler beklentilerin bir miktar altında kaldı. Fakat veriler beklentilerin altında kalsa da Türkiye; küresel bazda zorlu geçen 2020 yılını büyüme ile kapatan sayılı ülkelerden biri oldu. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın gündemi olan tahvil piyasaları bu hafta bir miktar dengelenmişe benziyor. Tahvil piyasalarındaki sert hareketlenmeler ile geçtiğimiz hafta yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite yaklaşık olarak son 3 haftanın en büyük haftalık kayıplarından birini yaşamıştı. Bununla beraber USDTRY paritesi yeni ayın ilk işlem gününde ise aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.49431 – 7.61028 – 7.75109 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşeme hareketlerinde ise 7.20440 – 7.08844 – 6.92278 sırasıyla seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta ABD hazine tahvil faizlerindeki sert hareketlenmeler ve güçlenen dolar endeksi ile birlikte sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları yaklaşık olarak 2017 yılından bu yana en kötü aylık performanslarından birini gerçekleştirdi. Şubat ayında yaklaşık yüzde 7’lere varan değer kayıpları yaşayan ons altın Mart ayının ilk işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri sergiledi. Amerika kanadında hazine tahvil faizlerinde dengelenmenin bir miktar gerçekleşmesi ve ABD kanadında mali teşvik paketine yönelik beklentilerin Mart ayında artması altın fiyatlarını bir miktar da olsa destekledi. Haftanın ikinci işlem gününde piyasaların gündeminde Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi yer alacak. Bununla birlikte haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda hareketliliği etkileyecek başlıca ekonomik verilerin başında dikkati çekiyor. XAUUSD grafiğini haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1737.70 – 1757.69 – 1783.77sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1700.30 – 1675.99 – 1655.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Yeni haftanın ilk işlem gününe yükseliş ile başlayan petrol fiyatları günün ilerleyen saatlerinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Petrol fiyatları için bu hafta oldukça önemli günler yaşanacak. OPEC+ toplantısı Perşembe günü yapılacak ve toplantı sonrasında yapılabilecek açıklamalar fiyatlar üzerinde sert etkiler gerçekleştirebilir. Perşembe günü yapılacak olan toplantı sonrasında piyasaların beklentisi koalisyonun üretimi bir miktar artırabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat yine de tam olarak toplantı sonrasında çıkabilecek karardan kimse emin değil. Son olarak Suudi Arabistan Enerji Bakanı, üreticilere dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu. Diğer yandan piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Piyasalardaki beklentiler stokların 5,190M varil daralabileceği yönünde. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.25 – 65.56 – 67.08 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 62.01 – 60.39 – 59.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.