Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 25.216 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 207 kişi olduğu açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi düşürüyoruz, enflasyonun düştüğünü de göreceğiz.
 • Erdoğan: Zengini zengin yapan faizciliktir.
 • Erdoğan: Kur-faiz spekülasyonlarını ancak biz engelleriz.
 • Erdoğan: Küresel ekonomilerde şu anda oralarda da faiz yükseldi, enflasyon yükseldi. Biz şu anda onlarla mukayese edilemeyecek derecede yüksek konumdayız. Şimdi düşürme noktasına geldik.
 • Erdoğan: Yıl sonu büyüme beklentimiz 10'u bulacağız. Bizim tahminimiz asgari 10 ama üzerine de çıkabilir.
 • Fed Başkanı Powell: Varlık alım azaltımını daha erken bitirmeyi değerlendirebiliriz.
 • Powell: Aralıkta varlık alımlarının azıltılmasını tartışacağız.
 • Powell: Enflasyonu artıran faktörlerin gelecek yıl azalmasını bekliyoruz.
 • Biontech CEO Uğur Şahin: Aşının Omicron varyantının ağır hastalık yapmasına karşı koruma sağlaması büyük olasılık.
 • Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed üyelerinin %2 hedefinin üzerine çıkan enflasyondan mutlu olmadıklarını ve bu yüksek enflasyon seviyelerinin gelecek yıl da tekrarlanmasının bir başarı olmayacağını söyledi.
 • ABD’ye hava yoluyla gelen tüm yolcular, aşı durumları ne olursa olsun, yola çıkışından sonra bir gün içinde teste tabi tutulacak.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Eurostat’ın yaptığı açıklamaya göre Euro bölgesine tüketici fiyat endeksi Kasım ayında yıllık bazda yüzde 4.9 artış kaydetti. Bu artış ile birlikte bölgede enflasyonun rekor kırdığı görüldü. Küresel bazda enflasyon konusu ülkelerin gündeminde ve enflasyonda rekor seviyelere ulaşılmasının nedenleri arasında enerji maliyetlerinin artması ve tedarik zinciri sıkıntıları yer alıyor. Diğer yandan piyasalar FED Başkanı Jerome Powelll’ın açıklamalarını takip etti. ABD Senatosu’nda konuşma gerçekleştiren Powell; yüksek enflasyon riskinin arttığını, bu nedenle Kasım’da açıklanan varlık alımlarının azaltılmasının belki birkaç ay önce tamamlanmasının uygun olabileceğini belirtti. Ek olarak Powell; önümüzdeki haftalarda yapılacak olan toplantıda bu konunun tartışabileceğini dile getirdi. Powell’ın bu şahinvari açıklamaları küresel bazda hareketliliği artırırken, bolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden oldu. Jerome Powell’ın açıklamaları ardından EURUSD paritesinde sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde de piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13835 – 1.14426 – 1.15287 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12579 – 1.11886 – 1.11148 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 12.26 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmelerini hafta içerisinde devam etti ve tarihi rekor seviyelerini tekrar geçerek yeni rekorlar kaydetti. Dün akşam saatlerinde piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir TV programında yaptığı açıklamaları takip etti. Bu açıklamalarında faiz konusuna değinen Erdoğan; önümüzdeki seçime kadar ciddi manada faiz düşüşü açıklamalarında bulundu ve bu açıklamalar TL üzerinde tekrar baskılar oluşmasına neden oldu. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primine baktığımızda ise 509 baz puanların test edildiği görüldü. Diğer yandan dün akşam saatlerinde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden oldu. Powell bu açıklamasında; varlık alım azaltım programının beklenenden daha önce tamamlanabileceğini ve bunu önümüzdeki toplantıda tartışılacağını belirtti. Yeni günde piyasalar 16:15’te ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam ve 18:00’da ISM İmalat Satın Alma Md. End. Verilerini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 13.85 – 14.00 – 14.25 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 13.15 – 12.65 – 12.22 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında dün akşam FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sert hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Powell; enflasyonist baskıların devam ettiğini, Kasım toplantısında açıklanan varlık alımlarının azaltılmasının birkaç ay önce tamamlamayı düşünmenin uygun olabileceğini ve bu konunun önümüzdeki toplantıda tartışılacağını belirtti. Powell’ın bu şahinvari açıklamaları ile birlikte altın fiyatları 1808 seviyelerinden aşağı yönlü sert hareketlendi ve 1770 seviyelerine kadar geriledi. Haftanın üçüncü işlem gününde 1788 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren altında piyasalar ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam verisini takip edecek. Ardından ISM İmalat Satın Alma Md. Endeksi verisi izlenecek. Veriler TSİ 16:15 ve 18:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800 – 1813 - 1825 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1782 – 1770 - 1758 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.